Planety s krátkou oběžnou dobou bude za pár let lovit družice TESS. credit: MIT KAVLI INSTITUTE FOR ASTROPHYSICS & SPACE RESEARCH
Planety s krátkou oběžnou dobou bude za pár let lovit družice TESS. credit: MIT KAVLI INSTITUTE FOR ASTROPHYSICS & SPACE RESEARCH

Tým vědců se zaměřil na planety s oběžnou dobou 3,3 až 10 hodin.

Na astronomických webech se objevily v posledních dnech články o exoplanetě s oběžnou dobou 8,5 hodiny. O planetě KIC 8435766 b jsme psali už v květnu (odkaz). Novinkou je, že planeta dostala označení Kepler-78 b.

Nedávno jsme psali o ještě „rychlejší planetě“ s oběžnou dobou 4,2 hodin (odkaz). Záhadou zůstává zejména vznik takovýchto (nejčastěji kamenných) planet s extrémně krátkou oběžnou dobou.

Na migrační mechanismy, známé u plynných obrů, v tomto případě sázet nelze. Planeta zemského typu také nemůže vzniknout příliš blízko k hvězdě (není tam materiál). Část planet mohou být ve skutečnosti obnažená jádra bývalých plynných obrů, ale to nebude vysvětlení pro všechny objevené případy.

Samozřejmě je zde také možnost, že planetu „popostrčil“ migrující plynný obr. Některé planety s krátkou oběžnou dobou opravdu mají vzdálenější sestru, ale obvykle zřejmě nejde o plynné obry a navíc takových případů je málo.

V novější studii vzali astronomové data z Keplera a snažili se najít případné planety s oběžnou dobou 3,5 až 10 hodin. Podobné planety mohou vyvolat solidní výchylky v radiálních rychlostech hvězdy a to i v případě, že jsou hmotnostně srovnatelné se Zemí. Nabízí se tak následné ověření těchto světů pomoci spektrálních pozorováních. Na podobné planety navíc bude citlivý připravovaný dalekohled TESS, který bude provádět měření vybraných hvězd každých 60 sekund.

Hledání v datech z Keplera přineslo ovoce. Objeveno bylo 13 možných kandidátů s oběžnou dobou kratší než půl dne. Dva z nich už byly prezentovány dříve v jiných studiích, jedním z nich je výše zmíněný KIC 8435766. Nejkratší oběžnou dobu má kandidát KIC 11972387 – necelé 4 hodiny.

Kandidáti s krátkou oběžnou dobou. KIC - označení kandidáta, period - oběžná doba ve dnech, Rp - poloměr (násobky Země), Tp - odhadovaná rovnovážná teplota na povrchu. Credit: B. Jackson et al.
Kandidáti s krátkou oběžnou dobou. KIC – označení kandidáta, period – oběžná doba ve dnech, Rp – poloměr (násobky Země), Tp – odhadovaná rovnovážná teplota na povrchu. Credit: B. Jackson et al.

Zdroj: A Survey for Very Short-Period Planets in the Kepler Data

 

Reklama