Hvězdářský dalekohled pro děti: jak vybrat a kde koupit?

Hvězdářský dalekohled pro děti se v principu nebude lišit od jakéhokoliv jiného dalekohledu. Pokud chcete, aby dítě nevidělo planety, Měsíc a hvězdy jen na monitoru počítače, tak mu dalekohled určitě kupte. Hvězdářským dalekohledem lze pozorovat i přírodu, stromy apod.

Hodně důležitý bude věk dítěte, jeho zkušenosti a také zanícení pro astronomii. Pokud vybíráte dalekohled pro starší dítě, které navštěvuje kroužek nebo se už vyzná na obloze, můžete sáhnout po dražším a složitějším dalekohledu a to třeba i s výhledem toho, že bude dalekohled později používat na fotografování.

My se ale podíváme spíše na výběr dalekohledu pro dítě, které má minimum zkušeností nebo dokonce žádné.

Dětský dalekohled by měl splňovat několik kritérií:

  • Jednoduchost
  • Menší hmotnost
  • Nižší cena

Jednoduchým hvězdářským dalekohledem je čočkový dalekohled na azimutální montáži s průměrem objektivu 60 až 70 mm. Azimutální montáž je velmi jednoduchá. Dítě bude dalekohledem otáčet nahoru a dolů.

Při výběru dalekohledu se moc nedívejte na jeho zvětšení. Pokud vám bude někdo slibovat zvětšení 525x apod., tak vás úmyslně klame! S objektivem o průměru 60 mm dosáhnete maximálního zvětšení 120x (2×60).

S dalekohledem o průměru objektivu 60 mm uvidí dítě krátery na Měsíci, čtyři největší měsíce Jupiteru, Saturnovy prstence apod. Hmotnost podobně velkého čočkového dalekohledu bude přibližně 4 až 5 kg.

Pokud máte například zahradu a dítě může dalekohled položit na stůl, můžete mu koupit tzv. Dobsona. Menší Dobsony jsou velmi lehké (kolem 2 kg), takže je může dítě bez problémů přenášet.

Výše popsaný dětský dalekohled koupíte běžně za 2 až 3 tisíce. To je rozumná cena. Pokud bude dítě pozorování hvězdného nebe bavit, můžete mu za rok či dva koupit kvalitnější dalekohled — například už s paralaktickou montáží, který je vhodný k fotografování.

Dalekohled kupujte u specializovaného prodejce

Pokud kupujete dalekohled pro dítě nebo jakýkoliv astronomický dalekohled, je vhodnější se obrátit na specializovaného prodejce. Ten uvádí všechny informace, neklame zákazníky nesmyslnými zvětšeními apod. a také vám poradí s výběrem.

Specializovaným prodejcem je obchod NoveDalekohledy.cz. Přímo na titulní stránce najdete rozcestník. Mezi možnostmi výběru jsou i dalekohledy pro děti. 

>> Koupit hvězdářský dalekohled <<

Typy montáží