Přelety ISS a záblesky Iridia

Najděte si snadno a rychle aktuální čas přeletu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) pro různá místa České republiky. Stačí jedno kliknutí.

V tabulce jsou uvedena velká města v jednotlivých krajích, což pro určení času přeletu ISS bohatě postačuje (rozdíly jsou minimální). Níže také naleznete vysvětlivky.

Tip: Skvělá animace: Podívejte se na všechny družice a kosmické smetí v reálném čase

TIP: Kupte si hvězdářský dalekohled a ochutnejte krásy vesmíru

Přelety ISS v ČR

Kraj
Krajské město
Další město
Praha
Praha
-
Středočeský kraj
Kutná Hora
Mladá Boleslav
Jihočeský kraj
České Budějovice
Tábor
Plzeňský kraj
Plzeň
Rokycany
Karlovarský kraj
Karlovy Vary
Cheb
Ústecký kraj
Ústí nad Labem
Most
Liberecký kraj
Liberec
Jablonec nad Nisou
Královéhradecký kraj
Hradec Králové
Náchod
Pardubický kraj
Pardubice
Ústí nad Orlicí
Vysočina
Jihlava
Třebíč
Jihomoravský kraj
Brno
Znojmo
Olomoucký kraj
Olomouc
Jeseník
Moravskoslezský kraj
Ostrava
Frýdek-Místek
Zlínský kraj
Zlín
Valašské Meziříčí

Přelety pro vybraní místa na Slovensku:

FAQ

Jak poznám přelet Mezinárodní kosmické stanice?

ISS vypadá jako jasná a pomalu se pohybující „hvězda“, která nebliká. Přelet celé oblohy ji trvá řádově několik minut.

Jak nelézt čas přeletu?

 1. Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště. Pro každý kraj jsme vybrali dvě města. Časy přeletů se pro území celé České republiky liší v rozmezí maximálně několika desítek sekund. Najít čas přeletu pro město ve Vašem kraji tedy naprosto postačuje.
 2. Po kliknutí na vámi vybrané nejbližší město se otevře stránka na webu heavens-above.com s časy přeletů Mezinárodní kosmické stanice. Čas je vždy platný pro Českou republiku, není nutné ho přepočítávat a to ani v době letního času.

Na vygenerované stránce nejsou žádné časy?

V tom případě ISS v nejbližších dnech nad územím České republiky po setmění nepřelétává. Je nutné se na stránku vrátit později.

Co znamenají jednotlivé údaje?

 • Datum – datum přeletu
  Jasnost – jasnost ISS v době přeletu, čím je číslo nižší, tím je přelet jasnější. Za velmi jasný lze považovat přelet s jasností kolem -2 mag a méně.
 • Začátek, nejvyšší bod, konec – podrobnosti o začátku přeletu, nejvyšším bodě stanice na obloze a konci přeletu
  Alt. – výška nad obzorem. Důležitá je hlavně u nejvyšší bodu, čím je číslo ve stupních vyšší (blíže k 90) tím lépe, ISS se během přeletu dostane výše nad obzor.
  Az. – azimut – kde přelet začíná, končí, kde dosáhne ISS nejvyššího bodu (JJV = jihojihovýchod, SSZ = severoseverozápad, S = sever, V = východ atd.)
Mezinárodní kosmická stanice. Credit: NASA
Mezinárodní kosmická stanice. Credit: NASA

 


Záblesky družic Iridium

Vděčným cílem nočních toulek po obloze je pozorování záblesků družic sítě Iridium. Ta byla založena v roce 1998 pro účely telekomunikačních služeb. Cílem sítě bylo, abyste se mohli za nemalý peníz dovolat z jakéhokoliv místa na planetě. Projekt však neměl příliš úspěch a záhy zkrachoval. V posledních letech zažívá Iridium určité oživení a na oběžné dráze se stále prohání více než 60 jejich družic, které díky reflexním částem (zejména antény) odráží sluneční záření a hází tak na Zemi „prasátka“.

Družice Iridium. Autor: Cliff, Wikipedia
Družice Iridium. Autor: Cliff, Wikipedia

 

Oproti pozorování přeletů ISS je tu však několik zásadních rozdílů:

 • Nepozorujeme přelet ale pouze záblesk o jasnosti až -8 mag a délce trvání 1 až 5 sekund.
 • Vzhledem k délce trvání záblesku je dobré vědět, kde na obloze k úkazu dojde.
 • Čas a jasnost záblesku jsou podstatně náchylnější k určení přesného místa pozorování. V případě ISS můžete klidně zadat jako místo pozorování například Prahu, ačkoliv se nacházíte 100, 150 km od Prahy. Rozdíl v čase a dalších údajích je zanedbatelný. V případě záblesků družice Iridium bychom měli být přesnější, doporučujeme přesnost do 10 km.

Jak na to?

 1. Klikněte na tento odkaz. Zobrazí se mapa. Vyberte své místo pozorování a levým tlačítkem myši ho označte. Tento postup lze použít pro jakékoliv místo na Zemi.
 2. Klikněte na Aktualizovat dole na stránce.
 3. Přejdete na titulní stránku heavens-above.com
 4. Zde si kromě záblesků Iridia můžete zvolit i přelety ISS pro dané místo pozorování, přelety všech družic pro následujících 24 hodin, případně i přelety dalších družic (Envisat, Genesis, …). Nás ale teď zajímají záblesky družic Iridium, proto vybereme položku Záblesky družic Iridium.
 5. Otevře se nám tabulka s časy záblesků.