Kosmický dalekohled JWST. Credit: NASA

Kosmický dalekohled Jamese Webba (JWST) se připravuje na start, ke kterému by mělo dojít v březnu 2021. Od JWST si hodně slibují také lovci exoplanet a to zvláště nyní, kdy na konci ledna 2020 skončí kosmický dalekohled Spitzer.

Podle nové studie by JWST mohl hledat exoplanety u Alfy Centauri A, což je největší hvězda v systému Alfa Centauri a nejbližší Slunci podobná hvězda.

Obyvatelná zóna se u Alfy Centauri A nachází zhruba ve vzdálenosti 1 až 2 AU. Autoři studie simulovali možné objevy planet ve vzdálenosti 1 až 3 AU, což odpovídá zhruba 1 až 2 obloukovým vteřinám. Při přímém hledání exoplanet musíte pátrat trochu dál od hvězdy, protože nejbližší oblasti jsou samozřejmě přezářeny světlem mateřské hvězdy, respektive platí, že koronograf zakryje i je.

JWST by mohl exoplanety hledat koronografem MIRI ve vlnové délce 15,5 µm. Přístroj by mohl pozorovat přímo tepelné emise případných exoplanet. Podle simulací stačí dvacetihodinové pozorováni na objev planety o velikosti 5 Zemí.

Další pozorování by mohla tuto hodnotu stlačit až na 3 Země. Nepůjde tedy o planety zemského typu, jejichž říše končí někde okolo 1,6 Země.

Na druhou stranu je ale kde hledat. Systém Alfy Centauri je pod drobnohledem astronomů už léta. Hledání tranzitů k ničemu nevedlo. Měřením radiálních rychlostí se podařilo najít zpochybněnou planetu u hvězdy B a trochu nadějnější planetu u hvězdy C (Proximy Centauri).

V případě hvězdy A sice žádná planeta objevena nebyla, ale i to něco znamená. Víme, že v oblasti 1 až 3 AU nebudou žádné planety o hmotnosti nad 50 až 100 Zemí. Pokud použijeme různá myslitelná složení (alias hustoty), dostaneme zhruba poloměr 10 Zemí a více. Pokud se tedy v dané oblasti nachází planety o velikosti 3 až 10 Zemí, mohl by je JWST najít.

Pokud by se planetu podařilo opravdu pozorovat, mohl by JWST také změřit její efektivní teplotu a poměrně přesně určit její velikost.

Kromě planet může JWST najít také exozodiakální světlo. Tak zvané zodiakální světlo můžeme pozorovat za vhodných okolností také na pozemské obloze. Jev je způsoben rozptylem slunečního světla vesmírným prachem v prachovém oblaku. Pokud je zodiakální světlo u Alfy Centauri A nejméně 3krát jasnější, může ho JWST detekovat. Na druhou stranu ale může zkomplikovat i pozorování případných planet. Další problémy může teoreticky způsobit druhá hvězda – Alfa Centauri B. Po startu JWST se bude nacházet v úhlové vzdálenosti 7 až 8 vteřin a tato hodnota ještě do roku 2029 poroste až na 10 vteřin.

Exoplanety v systému Alfy Centauri hledají také v ESO, ale na poněkud jiných vlnových délkách:

Je tam? V Chile hledají exoplanety u Alfy Centauri přímým zobrazením

Zdroj: Searching for Planets Orbiting Alpha Centauri A with the James Webb Space Telescope

Reklama