Jak si vybrat hvězdářský dalekohled a kde ho koupit?

Jak si vybrat hvězdářský dalekohled, na co si dát pozor, co znamenají údaje uvedené u dalekohledů a kde hvězdářské dalekohledy kupovat? Připravili jsme základní rady pro laiky.

Hvězdářské dalekohledy kupujte u specializovaného prodejce

Hvězdářské dalekohledy je vhodné kupovat u specializovaného prodejce. Můžete si vybírat z desítek dalekohledů a dostupné jsou relevantní informace.

Specializovaných prodejců astronomické techniky u nás mnoho není. Jedním z nich je obchod NoveDalekohledy.czS výběrem vám pomůže rozcestník na titulní stránce (dalekohledy pro začátečníky, dalekohledy pro děti,…). Podrobnější filtraci podle jednoduchých kritérií provedete s iPoradcem (odkaz v obchodě vlevo nahoře).

Obchod má v recenzích na heureka.cz od zákazníků trvale 95 až 100 %. Prodejce také s výběrem dalekohledu poradíV obchodě naleznete dalekohledy různých značek: dalekohledy Celestron, dalekohledy Levenhuk, Sky-Watcher apod.

Koupit hvězdářský dalekohled

Naše tipy

Hvězdářský dalekohled Binorum Explorer 114/900 AZ2Ideální pro začátečníky: pokud chcete dalekohled pro začátečníky v trochu vyšší kvalitě a s lepšími parametry. Dalekohled obsahuje všechny potřebné díly pro provádění pozorování a má návod k použití v češtině a angličtině.Podrobnosti


Hvězdářský dalekohled Binorum Perfect 70/700 Deluxe AZ2Zvýhodněná sada: Ideální hvězdářský dalekohled pro začátečníka, je určen na pozorování Měsíce, planet, Slunce (pouze se slunečním filtrem), v případě dobrých světelných podmínek - dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie, mlhoviny.

Součást balení jsou hvězdářský dalekohled včetně stativu, Sluneční filtr, Měsíční filtr, adaptér na chytré telefony, okuláry s různým stupněm zvětšení.

Podrobnosti


Hvězdářský/pozorovací dalekohled Binorum Traveler 70/400 AZ + Měsíční filtrIdeální pro začátečníky a pro pozorování pozemských objektů: Kompaktní stolní dalekohled o průměru objektivu 70 mm s ohniskovou vzdáleností 400 mm. Součást balení jsou hvězdářský dalekohled včetně stativu, Měsíční filtr, dva okuláry s různým stupněm zvětšení. Dalekohled obsahuje dva okuláry, poskytující zvětšení 16x a 67x, a obraz je přímý, nikoli obrácený. To umožňuje použít dalekohled i pro pozorování pozemských objektů. Dokoupit lze adaptér pro chytré telefony nebo další okulár, který poskytne zvětšení 100x. Stativ dalekohledu není příliš velký. Je vhodný pro položení na stůl na zahradě apod. Předností dalekohledu je velmi nízká hmotnost, takže se dobře přednáší.Podrobnosti


Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher AC 70/700 Mercury AZ-2Ideální pro začátečníkyTento klasický refraktor achromatického typu se skleněným objektivem o průměru 70 mm je výborný přístroj, umožňující pozorovat Měsíc s krátery a pohořími, planety jako Venuše, Mars, Saturn a dokonce i objekty hlubokého vesmíru, jako jsou galaxie v Andromedě, kulová hvězdokupa Messier 13 v souhvězdí Herkula, slavná Velká mlhovina v Orionu a další.Podrobnosti

Základní rady při výběru dalekohledu

  • Jednoduchý hvězdářský dalekohled pro začátečníka koupíte za 2 a 3 tisíce Kč. Samozřejmě nečekejte, že astronomické dalekohledy v této cenové relaci budou mít nějakou kvalitní optiku nebo zpracování (tradičně šrouby z plastu apod.) a to ani tehdy, když se jedná o dalekohledy kvalitních značek jako SkyWatcher nebo Celestron. Ale pro občasného pozorovatele, který dalekohled vytáhne párkrát do roka, jsou dostačující.
  • U dalekohledů pro začátečníky obvykle dostanete vše, co v základu potřebujete: dalekohled, montáž, stativ a okuláry.

Typy montáží a hvězdářských dalekohledů

  • Začátečníkovi, který nebude fotografovat, lze doporučit spíše azimutální montáž (dalekohledem otáčíte nahoru a dolů). Druhým typem vhodné montáže je tzv. dobson — zejména pro pozorování ze zahrady. Tzv. paralaktickou montáž je nutné ustavit. Vhodná je pro fotografování a nezbytná je u větších dalekohledů (viz podrobný výklad níže).
  • Při výběru astronomického dalekohledu se moc nedívejte na zvětšení. Důležitá je velikost dalekohledu — průměr objektivu. Krátery na Měsíci, čtyři největší měsíce Jupiteru nebo Saturnovy prstence uvidíte už v dalekohledu s průměrem 60 mm.
  • Maximální zvětšení hvězdářského dalekohledu je vždy dvojnásobek jeho průměru. Takže dalekohledem o průměru 60 mm docílíte maximálního zvětšení 120krát. Pokud vám někdo slibuje u tohoto dalekohledu zvětšení 500krát apod., tak neuvádí reálné údaje.
  • Pokud kupujete dalekohled pro dítě, měl by být jednoduchý a asi i lehký.
  • Dokoupit si můžete také filtry – například pro pozorování Slunce (uvidíte sluneční skvrny, můžete pozorovat zatmění Slunce). Před jeho použitím se dobře informujte! Doporučit lze také měsíční filtr pro pohodlnější pozorování Měsíce.

Hvězdářské dalekohledy: co znamenají čísla v jejich názvu?

Přímo v názvu dalekohledu se obvykle vyskytují dva základní údaje. Prvním je průměr dalekohledu (objektivu) a druhý ohnisková vzdálenost. Oba údaje jsou v milimetrech. Například zde máme hvězdářský dalekohled Binorum Explorer 114/900 AZ2. Průměr objektivu: 114 mm, ohnisková vzdálenost 900 mm. Z průměru objektivu a ohniskové vzdálenosti si můžete vypočítat maximální a reálné zvětšení (viz níže).

Koupit hvězdářský dalekohled

Podrobnější návod pro výběr dalekohledu

Podrobnější informace, které vám pomohou při výběru hvězdářského dalekohledu zejména pro začátečníka.

Základní typy hvězdářských dalekohledů

Existuji dva základní typy hvězdářských dalekohledů: čočkový (refraktor) a zrcadlový (reflektor). Rozdíl mezi nimi je už podle názvu jasný – čočkový obsahuje uvnitř soustavu čoček, kdežto zrcadlový pracuje se soustavou zrcadel.

Čočkové astronomické dalekohledy (refraktory) jsou obvykle s azimutální montáží (vhodnější pro začátečníka). Zjednodušeně lze také říci, že refraktory jsou vhodnější pro pozorování jasných objektů — Měsíce a planet. Ty ale můžete samozřejmě pozorovat také se zrcadlovým dalekohledem.

Zrcadlové astronomické dalekohledy (reflektory) jsou obvykle na paralaktické montáži, jsou vhodnější k pozorování vzdálených objektů (mlhoviny, galaxie) a komet. Zrcadlové dalekohledy s paralaktickou montáží jsou také vhodné k fotografování. Za stejnou cenu dostanete také často větší dalekohled (větší průměr objektivu).

Různé typy montáží

K astronomickému dalekohledu potřebujete také stativ a montáž. Existuji přitom dva nejčastější typy montáží:

  • Azimutální montáž – podobná fotografickému stativu. Dalekohled se otáčí kolem dvou os – nahoru v horizontálním směru a okolo v rámci azimutu. Laikovi lze doporučit právě tuto jednoduchou montáž. Určitým druhem je tzv. Dobsonova montáž, která je velmi oblíbena mimo jiné pro svou jednoduchost – lze ji vytvořit ze tří desek.
  • Paralaktická (rovníková) montáž – osa této montáže míří k světovému pólu, ta druhá je na ní kolmá. Co a k čemu to je? Asi každý ví, že se hvězdy, Měsíc a Slunce se po obloze pohybují vlivem otáčení Země. Při pohledu pouhým okem si toho možná všimnete po pár desítkách minut, ale při pozorování dalekohledem je to mnohem patrnější. Když se díváte například na Měsíc, tak vám postupně ujíždí ze zorného pole. U paralaktické montáže se vám podaří objekt mnohem lépe udržet v zorném poli. Čím větší je zvětšení, tím je to důležitější. Je také možné připojit tzv. hodinový strojek, který dalekohled postupně otáčí stejně rychle, jako rotuje Země. Objekt je tak pořád v centru zorného pole. Paralaktickou montáž je ale potřeba ustavit. Přesné ustavení není jednoduché, pro zběžné ustavení stačí osu dalekohledu nasměrovat na sever. Paralaktická montáž se hodí pro větší dalekohledy (dosahující většího zvětšení) a fotografování.

Maximální a reálné zvětšení hvězdářského dalekohledu

Maximální možné zvětšení je dvojnásobek průměru objektivu v milimetrech. Dalekohled o průměru objektivu 60 mm tak má maximální zvětšení 120x. Je to skutečně reálné maximum, lepší je počítat s menší hodnotou. Jinými slovy: čím větší průměr objektivu, tím lépe.

Reálné zvětšení je pak ohnisková vzdálenost dalekohledu / ohnisková vzdálenost okuláru. Pokud má dalekohled ohniskovou vzdálenost 300 mm a použijeme okulár 4 mm, bude zvětšení 300 / 4 = 75x.

Zkušení pozorovatelé mají řadu okulárů, které jsou mnohdy v ceně tisíců korun za kus. Pro začínajícího pozorovatele je dostačující mít dva okuláry. První takový, který vám zajistí velké (ale reálné) zvětšení. Problémem ovšem je, že čím větší zvětšení, tím menší část oblohy vidíte. Proto je dobré mít ještě okulár s menším zvětšením.

Někdy se přímo k hvězdářskému dalekohledu dodává tzv. Barlow čočka, která prodlužuje ohniskovou vzdálenost dalekohledu a tudíž i zvětšení. Myslete ale opět na to, že maximální možné zvětšení je dvojnásobek průměru objektivu.

Astronomické dalekohledy: Co v nich uvidíme?

Malý hvězdářský dalekohled s průměrem objektivu 60 mm je plně dostačující k pozorování kráterů na Měsíci, čtyř největších Jupiterových měsíců nebo Saturnových prstenců. K takovému pozorování bude stačit hravě zvětšení 50x.

Při zvětšení kolem 150x můžete pozorovat i mezery mezi Saturnovými prstenci. Jak už ale víte, k dosažení tohoto zvětšení bude potřeba trochu většího dalekohledu! 60 mm teleskop nabízí maximálně 120x.

Koupit hvězdářský dalekohled