foto: Ryan Wick, flickr.com, CC BY 2.0
foto: Ryan Wick, flickr.com, CC BY 2.0

Pokud najdete po vánočním stromkem hvězdářský dalekohled, budete ho chtít určitě co nejdříve vyzkoušet… na co se podívat jako první?

Zimní obloha je podle mnoha pozorovatelů tou úplně nejkrásnější. Není divu, když nad ní drží ochrannou ruku samotný Orion. Nebudeme polemizovat, zda je Orion nejkrásnějším souhvězdím, ale na obloze ho najdete snad ještě snadněji než třeba Velkou Medvědici.

Na co se můžete podívat hvězdářským dalekohledem, i když se na obloze příliš nevyznáte? Zde je pár tipů.

Měsíc

Na Měsíc se podívejte hned na Štědrý večer (podle modelů má být místy jasno). Náš vesmírný soused totiž nedávno prošel novem a nyní opět dorůstá. Na Štědrý den bude osvětlena asi čtvrtina měsíčního kotouče. Právě období okolo první a poslední čtvrti je nejlepší pro pozorování kráterů dalekohledem. Zvláště krásné jsou ty okolo terminátoru – tím nemyslíme Arnolda ale rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou části Měsíce.

Planety

Na planety je bohužel vánoční nebe trochu chudé. Venuše a Saturn jsou na obloze blízko Slunce. Na ranním nebi ale můžete najít velmi jasný Jupiter a díky němu snadno také Mars. Stačí se kolem šesté hodiny ranní podívat směrem na jih. Potřebujete ale dobrý výhled na jižní obzor.

V případě Jupiteru uvidíte už v malém hvězdářském dalekohledu čtyři jeho největší měsíce (Io, Europa, Ganymed a Callisto). Mars uvidíte jako červený kotouček.

Pohled na jih v 6:00. Zdroj: Stellarium
Zdroj: Stellarium

Plejády

Plejády v souhvězdí Býka najdete určitě také. Jsou bez problémů viditelné pouhým okem a lidem připomínají Malý vůz. Namiřte na tuto hvězdokupu svůj dalekohled. Na internetu naleznete různé údaje o vzdálenosti hvězdokupy. No… pokud řekneme, že se světlo z těchto hvězd vydalo k vám zhruba v době, kdy Galileo Galilei objevoval taje vesmíru, asi nebudeme daleko od pravdy.

Hned vedle nejjasnější hvězdy souhvězdí Býka Aldebaranu najdeme hvězdokupu Hyády, ve které kosmický dalekohled Kepler objevil planetu o velikosti Země.

Souhvězdí Orion, Betelgeuze a červeně jsou označeny Plejády v souhvězdí Býka.
Souhvězdí Orion, Betelgeuze a červeně jsou označeny Plejády v souhvězdí Býka. Zdroj: Stellarium

Zákryt Aldebaranu Měsícem

V noci z 30. na 31. prosince zakryje Aldebaran Měsíc. Časy zákrytu (začátek a konec):

  • Praha: 2:24:57 až 3:09:23 SEČ
  • Ostrava: 2:26:58 až 3:11:22 SEČ

Mlhovina v Orionu

Ale zpět k Orionu. Můžete zkusit zamířit svůj dalekohled na slavnou hvězdu Betelgeuze, která je až 1000x větší než Slunce a nachází se asi 700 světelných let daleko. Pod jste pod stromeček nedostali něco s výkonem Hubblova dalekohledu, tak asi nic extra neuvidíte, ale můžete se pochlubit příbuzným informací, že hvězda může kdykoliv vybuchnout jako supernova. Atrakcí Orionu je ale samozřejmě slavná mlhovina M42.

Mlhovina M42, zdroj: Stellarium
Mlhovina M42, zdroj: Stellarium

Reklama