Credit: NASA/JPL-Caltech
Credit: NASA/JPL-Caltech

Je to docela strašidelné a fascinující současně. Představte si planetu podobnou Marsu nebo Zemi, která se pohybuje vesmírem. Neobíhá okolo žádné hvězdy…

Bludné planety skutečně existují. Velmi silně na to ukazují teoretické simulace ale také první objevy – například objektu 2MASS J1119-1137 o hmotnosti až osminásobku Jupiteru.

Podle teorií vznikají bludné planety jako normální planety v disku z prachu a plynu. Během gravitačních interakcí s ostatními rodícími se planetami je ale sem tam něco vyhozeno ven.

David Nesvorný i řada dalších vědců se domnívá, že také Sluneční soustava měla původně o jednu planetu více. Konec konců planeta Devět může být podle teorií zachycenou bludnou planetu.

Bludné Země? Spíše ne

Některé odhady hovoří o tom, že bludných planet může být v naší Galaxii několik desítek až stovek miliard. Mohou být dokonce častější než samotné hvězdy. Samozřejmě se obtížně hledají. V nejbližších letech budeme nacházet zejména ty obří, ale to neznamená, že jsou nejčastější.

Velký přísun bludných planet může přinést kosmický dalekohled WFIRST, který se zaměří na gravitační mikročočky. Gravitace i menší bludné planety zesílí světlo vzdálené hvězdy a WFIRST to bude pozorovat. Na to si ale ještě hezkých pár let počkáme.

Vědci nyní provedli simulace a snažili se odhadnout přibližnou skladbu bludných planet. Vzali hvězdu podobnou Slunci a nechali okolo ní obíhat 26 planetárních embryí o hmotnosti desetiny Země a 260 planetesimál o hmotnosti setiny Země. Jinými slovy objekty zhruba o hmotnosti Marsu a Měsíce.

Následně provedli 150 simulací s tím, že systémy měly dvě obří planety o hmotnosti Jupiteru a Saturnu a 150 simulací bez těchto obřích světů. To vše po dobu 2 miliard let.

Jak to dopadlo? U systémů bez obřích planet byla jen malá část hmoty vyhozena ven. Jednalo se jen o pár těles o hmotnosti maximálně násobků hmotnosti Měsíce.

V případě druhého scénáře to bylo podstatně dramatičtější. Vyhozeny byly i objekty o hmotnosti několika Marsů. Celková hmotnost vyhozených těles byla asi pětinásobek hmotnosti Země. Polovina objektů byla srovnatelná s Marsem, druhá s Měsícem.

Jen velmi málo těles mělo hmotnost podobnou Zemi. Mimo jiné proto, že řada těles byla vyhozena dříve, než se stačila zformovat do větší planety.

K vyhazování těles došlo ve dvou etapách. První nastala během prvních milionů let, druhá pak asi po 100 milionech let.

Zdroj: Astronomynow.com

Reklama