Bludná planeta v představách malíře, credit: SwRI.
Bludná planeta v představách malíře, credit: SwRI.

Už jsou to čtyři roky, co David Nesvorný přišel s teorií, že Sluneční soustava měla kdysi o jednu planetu navíc. Tu pravděpodobně Jupiter vystřelil do mezihvězdného prostoru.

Pozorování to naznačují a teorie to předpokládá… vesmír může být plný bludných planet. Odmysleme terminologický oříšek, tyhle objekty skutečně kdysi vznikly jako planety v disku z prachu a plynu, který obklopuje mladé hvězdy.

Pak ale byly při interakci s jinými planetami vyhozeny ven z planetárního systému. Potkalo tohle kdysi i Sluneční soustavu? Je někde ve vesmíru planeta, která nemá trvalé bydliště ale má místo narození ve Sluneční soustavě?

Měsíc Iapetus na snímku ze sondy Cassini. Credit: NASA, JPL
Měsíc Iapetus na snímku ze sondy Cassini. Credit: NASA, JPL

V roce 2011 uveřejnil Čech David Nesvorný studii, podle které ano. Když jsem s ním o pár měsíců později dělal rozhovor, zmínil i věci, které jeho hypotézu podporují. Jedním z příkladů jsou Trojané – planetky v okolí libračních center Jupiteru. Existence páté planety má vysvětlovat třeba asymetrii Trojanů, kdy se před Jupiterem pohybuje více těchto těles než za ním.

 

Samozřejmě říct, zda Sluneční soustava kdysi měla o jednu planetu navíc, je obtížné. Astronomové nemají žádný stroj času, aby se mohli zaletět podívat. Mohou ale jako detektivové sbírat důkazy. Vyšetřovatel také nebyl při spáchání trestného činu, ale na základě zjištěných stop a výslechů svědků ho může zrekonstruovat. Svědci jsou přitom v celém planetárním systému.

Zmínili jsme Trojany, ale autoři nové studie se zaměřili na dva měsíce – Jupiterův Callisto a Saturnův Iapetus. Cílem jejich modelů bylo zjistit, zda dráhy těchto měsíců mohou být takové, jaké je pozorujeme i v případě, Jupiter nebo Saturn vyhodili planetu ze Sluneční soustavy. Podle závěrů studie se zdá, že v případě Jupiteru ano. U Saturnu je to spíše méně pravděpodobné, ačkoliv simulace jsou poněkud závislé na mechanismu vzniku měsíce Iapetus.

Zdroj: Could Jupiter or Saturn Have Ejected a Fifth Giant Planet?

Reklama