Kapteynova hvězda se nachází 13 světelných let daleko v souhvězdí Malíře. Je to červený trpaslík a hvězda s druhým největším vlastním pohybem. Její radiální rychlost a to, že obíhá kolem galaktického centra v opačném směru, z ní dělá horkého kandidáta na hvězdnou emigrantku. Kapteynova hvězda patrně vznikla v jedné ze satelitních galaxií.

Zhruba před rokem u ní astronomové ohlásili objev dvou planet. Ta první s označením „b“ se nachází v obyvatelné oblasti. Nálepku obyvatelné planety, která je jí trochu přisuzována, musíme brát s rezervou. Planeta má totiž hmotnost nejméně 5 Zemí. Její oběžná doba by měla být 48 dní.

Nová studie ale vše neguje a vnáší dávku pesimismu. Největším nepřítelem lovců exoplanet je aktivita hvězdy. V ideálním světě bychom zde měli hvězdu, která nerotuje, nebo její dobu rotace alespoň známe přesně a není aktivní nebo je alespoň tak klidná, jako naše Slunce.

Paul Robertson z Penn State University a jeho kolegové nyní vydali studii, ve které se zabývali aktivitou hvězdy. Kapteyn je podle jejich závěrů fotometricky velmi klidnou hvězdou (zjednodušeně řečeno nemění moc jasnost) ale problém bude dělat signál, který souvisí s rotací hvězdy. Perioda rotace hvězdy je 143 dní.

Jak jsme psali, co vše nemají lovci exoplanet rádi, tak seznam můžeme přidat i situaci, kdy má planeta objevená metodou radiálních rychlostí oběžnou dobu, která je podobná době rotace hvězdy. Pokud vydělíme 143 číslem 3, dostaneme 47,6, což je prakticky shodné s oběžnou dobou planety „b“. Podle závěrů studie planeta „b“ zřejmě neexistuje a jedná se jen o artefakt hvězdné aktivity.

Planety „c“ by se to týkat nemělo. Autoři ale doporučují její další ověření a současně vyzývají k opatrnosti při objevování menších planet u červených trpaslíků.

Zdroj: Stellar activity mimics a habitable-zone planet around Kapteyn’s star

Foto: Credit: PHL @ UPR Arecibo, Aladin Sky Atlas.

Reklama