NASA připravila pěkné postery. Zatím chybí ty, které by propagovaly nejnovější objevené obyvatelné exoplanety.

První poster se týká exoplanety Kepler-186 f, kterou bychom mohli překřtít na Zemi v říši chladu. Planeta je možná jen o chlup větší než Země a obíhá s periodou 130 dní kolem hvězdy o poloviční hmotnosti a velikosti ve srovnání se Sluncem. Planeta Kepler-186 f dostává od svého slunce jen třetinu záření, co dostává Země.

Rovnovážná teplota na povrchu bude méně než 200 K. Přesná teplota pak bude závislá na složení atmosféry. Kepler-186 f je součástí početnějšího planetárního systému. Mateřskou hvězdou je červený trpaslík, což by podle autora posteru mohlo ovlivnit i rostliny a jejich zbarvení.

Kepler_186f_39x27

Druhý poster se věnuje exoplanetě HD 40307 g. Zatímco Kepler-186 f byla objevena tranzitní metodou, HD 40307 g byla před třemi lety objevena pomoci měření radiálních rychlostí spektrografem HARPS. Planeta oběhne kolem oranžového trpaslíka jednou za necelých 200 dní. Pravděpodobně se bude jednat o planetu na pomezí Země a Neptunu. Její hmotnost je 7 Zemí.

HD_40307g_20x30

Kepler-16 b je hrdinkou třetího posteru. Je to taková trochu romantická planeta. Po jejím povrchu byste se moc neprošli, je podobná spíše Jupiteru. Konkrétně má velikost 70% a hmotnost třetiny Jupiteru. To, co ji dělá výjimečnou, je fakt, že obíhá okolo dvou hvězd současně. Více o exoplanetě ve starším článku.

Kepler_16b_20x_30

Credit: NASA

Reklama