Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA
Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA

Jak jsme vám už psali, ve čtvrtek večer našeho času proběhla tisková konference týmu okolo kosmického dalekohledu Kepler. Na konferenci byl přítomen i zástupce Industrial Light & Magic, která spadá pod Lucasfilm. Dalo se proto tušit, že tým Keplera pojme propagaci nějakého zajímavého objevu skrze slavnou sérii Star Wars.

 

Přirovnat nejnovější potvrzený objev Keplera ke slavné planetě Tatooine, je však poněkud přehnané. Tatooine sice také disponovala dvěma slunci, ale měla kamenný povrch a byla obyvatelná. Kepler-16 (AB) b je naproti tomu planetou o hmotnosti třetiny Jupiteru a podobá se tak spíše Saturnu. Ani s obyvatelností to nebude moc růžové. Bystrý čtenář jistě ví, že na plynné planetě o této hmotnosti život hledat nelze. Vzhledem k oběžné době – Kepler-16 (AB) b obíhá okolo svých sluncí s periodou 228 dní, což zhruba odpovídá oběžné době Venuše, existuje jistý záblesk naděje alespoň pro případné měsíce. Trochu paradoxně se však Kepler-16 (AB) b nepohybuje na vnitřním, ale vnějším okraji obyvatelné oblasti. Obě matky jsou totiž podstatně méně hmotné a chladnější než naše Slunce. Jenomže: existence měsíce je samozřejmě jen spekulace či zbožné přání, výpočet obyvatelné oblasti pro dvojhvězdu je složitý a i tak by se zřejmě teplota na povrchu hypotetického měsíce pohybovala hluboko pod bodem mrazu.

Astronomové už dříve objevili exoplanety u dvojhvězd. Systém Kepler-16 je zajímavý v tom, že obě složky jsou patrně červenými nebo oranžovými trpaslíky (spektrální třídy G nebo K). V ostatních případech šlo obvykle spíše o pár, tvořený bílým trpaslíkem (viz seznam článků na konci). Druhou a chutnější lahůdkou je fakt, že obě hvězdy i planeta obíhají v jedné rovině, takže se vzájemně zakrývají.

 

Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA
Systém Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA

 

Parametry dvojhvězdy:

Hmotnost složek: 0,68 / 0,20 Slunce

Poloměr složek: 0,64 / 0,22 Slunce

Perioda oběhu: 41 dní

Velká poloosa: 0,22 AU

 

Parametry exoplanety:

Oběžná doba planety: 228,7 dní

Velká poloosa planety: 0,7 AU

Hmotnost planety: 0,33 Jupiteru

Poloměr planety: 0,75 Jupiteru

Další exoplanety u dvojhvězd (výběr):

UZ For(ab): dva rodiče, dvě planety a spousta smrtícího záření k tomu

Kataklyzmická proměnná HU Aqr aneb planetární systém se šílenými rodiči

Vesmírný kulečník aneb exoplanety s trpasličími rodiči

Zdroje:

Reklama