Exoplaneta 2M1207b u hnědého trpaslíka
Exoplaneta 2M1207b u hnědého trpaslíka

Planety jsou všude… i u hnědých trpaslíků.

Nedávno se v nějaké internetové diskusi řešilo, že Pluto musí být planeta a ne planetka, protože okolo něj obíhají měsíce. To není pravda z mnoha důvodů. Ve vesmíru jsou binární či ještě násobnější systémy všeho druhu velmi běžné.

Záleží pak na rozdílu ve hmotnostech obou těles, zda si ještě dovolíme prohlásit, že jedno těleso obíhá okolo druhého (centrálního). Ve skutečnosti totiž obě tělesa vždy obíhají okolo společného těžiště. Je tomu tak i v případě soustavy Země-Měsíc, kde ale s ohledem na poměr hmotnosti leží těžiště pod povrchem naší planety.

Kromě dvojhvězd existují také binární planetky a binární hnědí trpaslíci.  Dobrým příkladem binárního hnědého trpaslíka je WISE 0458+6434.

V posledních letech se nám především přímým zobrazením podařilo objevit také několik planet u hnědých trpaslíků. Samozřejmě přesnost odhadu hmotnosti planety není u přímého zobrazení kdoví jak velká a omílanou hranici 13 Jupiterů mezi planetami a hnědými trpaslíky také nelze brát za mantru.

Mezi planety, které obíhají hnědého trpaslíka, patří například 2M1207b: hmotnost planety je 4 Jupitery, vzdálenost od hnědého trpaslíka přes 40 AU a poměr hmotnosti trpaslíka a planety je 0,16.

Dalším příkladem 2M 044144 b: hmotnost planety je kolem 7 Jupiterů, vzdálenost od hnědého trpaslíka je 15 AU a hmotnostní poměr 0,25.

Kromě přímého zobrazení jsou vhodnou metodou také gravitační mikročočky. Vloni byl oznámen objev planety OGLE-2012-BLG-0358Lb, která má hmotnost necelé dva Jupitery a kolem hnědého trpaslíka o hmotnosti 0,022 Slunce obíhá ve vzdálenosti 0,87 AU.  Hmotnostní poměr je v tomto případě 0,08.

Na konci loňského roku pak možná došlo k prvnímu objevu planety u hnědého trpaslíka pomoci astrometrie.

Nová rekordní planeta?

Nyní byl objeven možný objev nové planety u hnědého trpaslíka metodou gravitačních mikročoček. MOA-2013-BLG-220L b má mít hmotnostní poměr 0,003, což je pouze třikrát méně, než je poměr v hmotnostech Slunce a Jupiteru.

Zdroj: MOA-2013-BLG-220Lb: Planetary Companion to a Possible Brown Dwarf Host

Reklama