Disk trosek kolem bílého trpaslíka. Credit: NASA
Disk trosek kolem bílého trpaslíka. Credit: NASA

Slavný teleskop pozoroval dvojici bílých trpaslíků v Hyádách.

Hvězdokupy… stovky i více hvězd podobného stáří a také místo, kde hledá exoplanety jenom znuděný astronom nebo nevyléčitelný optimista. Neznamená to, že by v hvězdokupách planety vznikat z nějakého důvodu nemohly (pokud vás napadla přílišná blízkost hvězd v těchto uskupeních, pak vězte, že tak horké to zase není). Planety se zřejmě v hvězdokupách vyskytují, dokonce jsme už čtyři našli – Pr0201 b a  Pr0211 b v Jesličkách, YC 5409-2156-1 (nebo také NGC 2423-3b) v hvězdokupě NGC 2423 a konečně Epsilon Tauri b v Hyádách. Ale jen čtyři planety v hvězdokupách, to je zatraceně málo! Zakopaný pes je především v samotných hvězdách, ty jsou dost často v hvězdokupách poměrně mladé a tedy neklidné. A jestli něco lovcům exoplanet nesvědčí, pak jsou to právě velmi aktivní hvězdy.

Hubblův kosmický dalekohled postupně zkoumá složení 100 bílých trpaslíků. Astronomové mají atmosféry bílých trpaslíků velmi rádi. Je to jako pozorovat sníh znečištěný psími exkrementy, ze kterého se snadno dovtípíte, že tudy pobíhal před chvílí pes. Analogicky to platí u bílých trpaslíků. Pokud na astronomy vybafne ve spektru něco, co tam být nemá, je to důkazem něčeho nekalého. Konkrétně se astronomové snaží nalézt znečištění atmosféry po dopadu planetek, které se dostaly až příliš blízko bývalé hvězdě.

Hubble byl úspěšný u dvou bílých trpaslíků v hvězdokupě Hyády, nacházející se asi 150 světelných let od nás v souhvězdí Býka. Přístroj Cosmic Origins Spectrograph (COS) našel v atmosférách bílých trpaslíků mimo jiné křemík. Ten pochází z planetek, které bílý trpaslík zřejmě roztrhal slapovými silami. Astronomové odhadující jejich průměr na méně než 160 km.

Pokud okolo bílých trpaslíků obíhaly nebo stále obíhají  planetky, znamená to, že zde byly podmínky i pro vznik planet zemského typu. Nalezený křemík je jednou z klíčových komponent planet zemského typu.

Zdroj: spacetelescope.org

Reklama