Exoplaneta Pr0201 b v představách malíře. Credit: NASA, JPL
Exoplaneta Pr0201 b v představách malíře. Credit: NASA, JPL

První exoplanety u hvězd podobných Slunci, které jsou součásti hvězdokupy.

Jednou z věcí, která přitahuje lidi na exoplanetách nejvíce, je jejich rozmanitost. Některé objevené světy jsou opravdu zvláštní a pocit exotičnosti by byl ještě umocněn, kdybychom mohli stát na jejich povrchu nebo v případě plynných obrů na povrchu hypotetického měsíce. Romantiky by jistě potěšila obloha posetá mnohem větším počtem jasných hvězd, než nám nabízí pozemská  obloha. Takový výjev bychom viděli na nově objevených planetách nebo spíše na jejich měsících, protože nové přírůstky jsou z říše horkých Jupiterů.

Astronomové objevili exoplanety, které obíhají okolo členek hvězdokupy. Tato uskupení tvoří stovky hvězd, které jsou relativně blízko sebe, mají stejné stáří i podobné složení. Kromě kulových hvězdokup existují také hvězdokupy otevřené, například slavné Plejády v souhvězdí Býka. O něco méně slavná je pak hvězdokupa Jesličky, kterou nalezneme v souhvězdí Raka. Při pohledu pouhým okem rozeznáme Jesličky jako malý mlhavý obláček, ale v dalekohledu můžeme vidět i desítky jednotlivých hvězd.

Jesličky (M44) jsou od nás vzdáleny asi 520 světelných let a z větší části jsou tvořeny červenými trpaslíky (68%), za kterými následují hvězdy podobné Slunci (30%) tedy spektrální třídy G, K a případně F a 2% tvoří hvězdy spektrální třídy A. Celkově se počet hvězd v Jesličkách odhaduje na něco málo přes 1000.

Hvězdy Pr0201 a Pr0211. Credit: Stuart Heggie
Hvězdy Pr0201 a Pr0211. Credit: Stuart Heggie

Dvě exoplanety

Samuel Quinn z Georgia State University v Atlantě a jeho kolegové objevili u dvou hvězd z hvězdokupy Jesličky dva horké Jupitery. Spektra hvězd byla získána pomoci dalekohledu Tillinghast, který se nachází na Fred Lawrence Whipple Observatory v Arizoně.

Exoplanety dostaly označení Pr0201 b a Pr0211 b a jejich objev bude pochopitelně zajímavým soustem pro teoretiky. Jednak z pohledu vzniku planet v na hvězdy hustém prostředí ale také z pohledu horkých Jupiterů, kteří vznikají ve větší vzdálenosti a poté migrují směrem k hvězdě. Kromě toho se jedná o poměrně mladé exoplanety, neboť stáří Jesliček se odhaduje na zhruba 600 milionů let.

Podrobnosti o exoplanetách:

Pr0201 b
Mateřská hvězda spektrální třídy F, hmotnost 1,2 Slunce
Oběžná doba: 4,42 dní
Hmotnost nejméně 0,54 Jupiteru

Pr0211 b
Mateřská hvězda spektrální třídy G (stejně jako Slunce), hmotnost 0,95 Slunce
Oběžná doba: 2,14 dní
Hmotnost nejméně 1,84 Jupiteru

Pro úplnost uveďme, že doposud byly objeveny jen dvě exoplanety u hvězd, které jsou součástí hvězdokupy. První je Epsilon Tauri b, která je součástí další slavné hvězdokupy Hyády v souhvězdí Býka. Objevena byla v roce 2007, její hmotnost se odhaduje na 7 Jupiterů a oběžná doba na 645 dní. Druhou pak TYC 5409-2156-1 (nebo také NGC 2423-3b) v hvězdokupě NGC 2423. Objevena byla rovněž v roce 2007, hmotnost se odhaduje na nejméně 10 Jupiterů a oběžná doba na 714 dní. V obou případech se ovšem jedná o obří hvězdy, zatímco v Jesličkách byly objeveny planety u hvězd typu Slunce (minimálně tedy v případě Pr0211 b).

Historický význam současného objevu:

  • První horcí Jupiteři v hvězdokupě
  • První exoplaneta objevená u hvězdy podobné Slunci, která je součástí hvězdokupy
  • Teprve třetí a čtvrtá exoplaneta, objevená v hvězdokupě

 

Zdroje: JPL, Two ‚b’s in the Beehive: The Discovery of the First Hot Jupiters in an Open Cluster

 

 

Reklama