Západ slunce nebo spíše sluncí na exoplaneta GJ 667 C c, která obíhá okolo červeného trpaslíka v obyvatelné oblasti. Mateřská hvězda je součástí trojhvězdy. Credit: ESO/L. Calçada
Západ slunce nebo spíše sluncí na exoplaneta GJ 667 C c, která obíhá okolo červeného trpaslíka v obyvatelné oblasti. Mateřská hvězda je součástí trojhvězdy. Credit: ESO/L. Calçada

Každý uživatel Twitteru budeme moci poslat vzkaz na obyvatelnou exoplanetu…

Dvojice umělců přichází se zajímavým nápadem, který ale zase v jádru není tak nový. Nathaniel Stern a Scott Kildall hodlají posílat tweety na exoplanetu GJ 667 Cc, která se od nás nachází ve vzdálenosti 22 světelných let a okolo své hvězdy obíhá v obyvatelné oblasti. O exoplanetě jsme na našem webu již psali – viz článek.

Už více než půl století se snažíme zachytit signál mimozemské civilizace. Ten ovšem putuje i opačným směrem. V historii nalezneme řadu pokusů o vyslání poselství či jen reklamní zprávy do vesmíru. Často se také hovoří o tom, že ze Země uniká do vesmíru televizní a rozhlasové vysílání. Problémem ovšem je, že toto vysílání je poměrně slabé, takže už na Marsu byste museli mít poměrně velkou anténu, abyste zachytili nějaký televizní pořad z naší planety.

Před dvěma lety jsme psali dva články o poselstvích, která byla do vesmíru v minulosti odeslána:

Poslední velkou kampaň pak v roce 2010 organizovali australští astronomové. Kdokoliv mohl prostřednictvím internetu napsat krátkou zprávu, která byla následně společně s dalšími odeslána k exoplanetě Gliese 581 d (viz náš článek).

Nathaniel Stern a Scott Kildall tedy nepřicházejí s ničím novým. Pro sběr zpráv od lidí ovšem tentokrát nevyužijí formulář na webu ale populární Twitter. Jak to bude fungovat? Podrobnosti zatím nejsou příliš známy, oba umělci budou muset sehnat 8000 dolarů na stavbu antény případně si pronajmout čas na některém z existujících zařízení.

V průběhu Sympozia o elektronickém umění, které proběhne v Novém Mexiku od 19. do 24. září, bude kdokoliv moci poslat krátkou zprávu prostřednictvím Twitteru. Ten omezuje délku textu na maximálně 140 znaků. Pro uživatele to bude velmi snadné. Napíše za své sdělení tzv. hashtag. Jedná se o klíčové slovo, které je za # a na Twitteru je běžně využívané. Hashtag bude v tomto případě následující: #tweetsinspace. Nedokážu si ovšem představit, že by se následně váš tweet okamžitě vydal do vesmíru a že by se tak dělo po dobu pěti dní nonstop (už jen kvůli viditelnosti GJ 667 na obloze). Tweety tak budou nejspíše shromažďovány a následně odeslány.

Hashtag a Twitter vůbec jsou mimochodem jedním z největších průlomů v popularizaci vědy. Můžeme být ve spojeni s řadou astronomů, kteří se zabývají exoplanetami, díky hashtagu pak můžeme sledovat online klíčové věci na probíhajících kongresech apod.

Na Twitteru jsou samozřejmě i exoplanety.cz: http://twitter.com/exoplanetycz

 

 

Reklama