Planety vznikají společně s hvězdou z disku prachu a plynu. Zbytky disku později odfoukne záření mateřské hvězdy, ale minimálně jedna památka na něj zůstane. Planety obíhají přibližně v rovině rovníku své hvězdy. Neplatí to doslovně. Nesou si dohry různých gravitačních interakcí, kvůli kterým mají vůči této rovině několikastupňový sklon. Jenomže ne všechny…
Astronomové už roky nachází exoplanety s extrémními sklony drah. Přestože planety nevidíme, sklon dráhy lze určit s využitím tzv. Rossitera-McLaughlinova efektu, který měří deformaci křivky radiálních rychlostí během tranzitu planety.
V nové studii se vědci podívali na 57 exoplanet a sklony jejich drah. Tým zjistil, že dvě třetiny planet mají normální dráhu, která není skloněna o více než 40 stupňů. Zbývajících 19 planet je vychýlených.
Nesouměrné systémy však nepokrývají celý rozsah sklonů, ale vykazují preferenci téměř kolmých oběžných drah (ψ=80 až 125 stupňů), což se nezdá být statistickou náhodou.
Jinými slovy: pokud už má exoplaneta skutečně výraznější sklon dráhy, obíhá většinou přibližně nad póly své hvězdy (kolmo k rovině rovníku). Pravidlo v daném vzorku narušuje jen jedna planeta, která je také nejhmotnější – má pět až osm Jupiterů. Není jasné, zda hmotnost může v tomto případě hrát roli.
Na skloněnou dráhu by planetu mohla dostat interakce s další planetou či blízkou hvězdou. Přesný důvod, proč je většina drah polárních, však zatím neznáme