Wow signál, Zdroj: The Ohio State University Radio Observatory and the North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)
Wow signál, Zdroj: The Ohio State University Radio Observatory and the North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)

Psal se rok 1977. Zrodil se fenomén Hvězdných válek, odstartovaly sondy Voyager a v Československu se podepisovala Charta.

V pondělí 15. srpna toho roku přijal radioteleskop s příznačným názvem Velké ucho na Ohio State University signál, který trval 72 sekund a vymykal se všemu, co jsme kdy předtím i potom zachytili.

Když pak Jerry Ehman vyhodnocoval data z radioteleskopu, zakroužkoval na výstupu z tiskárny šest znaků 6EQUJ5 a připsal k nim slovo wow! Dal tak název jedné z největších záhad v historii astronomie.

Později se našlo pár lidí, kteří se dokonce pokoušeli těchto šest čísel rozluštit. Ve skutečnosti jde ale jen o zápis intenzity signálu pro tisk – čísly od 0 do 9, poté od 10 písmeny abecedy. Wow signál měl přijít z oblasti v souhvězdí Střelce. Už tehdy se vědci pokoušeli najít hvězdy, ze kterých mohl signál přijít, ale žádné nenašli.

Máme zdrojovou hvězdu Wow signálu?

Se zajímavou prací nyní přišel amatérský astronom Alberto Caballero. Využil dostupná data z evropské družice GAIA, která měří pozice i vlastnosti stovek milionů hvězd. Na základě dat Caballero vyhledal hvězdy, ze kterých mohl přijít Wow signál.

Celkem našel 66 hvězd typu G a K, ale pouze jedna z nich je s ohledem na dostupné informace v archivu GAIA identifikována jako potenciální hvězda podobná Slunci.

Tento kandidátský zdroj má název 2MASS 19281982-2640123. V oblasti se také nachází dalších 14 potenciálních hvězd podobných Slunci (s odhadovanými teplotami mezi 5 730 a 5 830 K), informace o jejich svítivosti a poloměru však nejsou známy.

Samozřejmě je také možné, že signál přišel z nějaké hvězdy, která je příliš slabá na to, aby ji GAIA zaznamenala. Caballero tak trochu očekává, že zdroj signálu přišel od hvězdy, která je podobná Slunci, což je spíše přání než předpoklad, pro který bychom měli nějaký důkaz.

K čemu je tedy podobný přehled hvězd a pátrání po možném zdroji? Inu… na rozdíl od konce 70. let máme dnes podrobnější informace o hvězdách v dané oblasti a také umíme hledat exoplanety, což je právě to, čemu se Caballero věnuje v rámci projektu Exoplanet Channel. U daných hvězd bychom se mohli pokusit hledat planety podobné Zemi, případě na ně zaměřit radioteleskopy. Co kdyby někdo zase vysílal?

Wow signál se bohužel neopakoval. V roce 1998 bylo Velké ucho po 35 letech provozu rozebráno, dnes se na jeho místě nachází golfové hřiště.

Kometární vysvětlení wow signálu vědci odmítli

Se zajímavým vysvětlením přišel před pár lety Antonio Paris (St. Petersburg College). Podle něj existuje možnost, že se zdroj signálu nacházel ve Sluneční soustavě. Nejednalo se ovšem o umělý objekt ale o oblak vodíku z dvojice komet – 266P/Christensen a P/2008 Y2 (Gibbs). Jeho hypotézu ale někteří zpochybnili a to včetně lidí přímo z Ohio State University.

Gaia zatím nic nenašla. První náznaky jsou však velmi zajímavé

Reklama