Kvadrantida na snímku z ISS. Credit: NASA

Pozorovat padající hvězdy alias meteory není nic těžkého. Zejména v termínech meteorických rojů a dál od města. Co když jste ale na palubě Mezinárodní kosmické stanice?

Ani to druhé nemusí být až tak těžké. Mnohem obtížnější je meteor v atmosféře Země vyfotit. Astronautce Christině Koch se to 4. ledna povedlo. Nad Kanadou vyfotila meteor z roje Kvadrantidy.

Kvadrantida na snímku z ISS. Credit: NASA

Zrnko kosmického prachu, které má původ v jednom z asteroidů, v té době končilo svou pouť vesmírem ve výšce asi 100 km na Zemí. Mezinárodní kosmická stanice se pohybovala ještě o 320 km výše. Fotografie je složená z několika snímků. Kromě meteorů je vidět noční světla většího města. Podle webu syfy.com by mělo jít o Edmonton.

Pořídit snímek meteoru z ISS je poměrně vzácné. V roce 2011 se astronautům podařilo vyfotit dokonce slavnou Perseidu.

Perseida z roku 2011. Credit: NASA/Ron Garan

Pokud se budete dívat na meteorické roje ze Země, bude vám připadat, že vylétají z jednoho místa na obloze. Říká se mu radiant a podle jeho pozice se roj jmenuje. V případě Kvadrantid je situace složitější. Jejich název je odvozen podle souhvězdí Zední kvadran, které zaniklo v roce 1922, kdy Mezinárodní astronomická unie schválila zavedení 88 moderních souhvězdí. Dnes se radiant Kvadrantid nachází v souhvězdí Pastýře.

Tip:

Reklama