Slunce, credit: NASA

Pokud astronomové hledají exoplanety, obvykle se zaměřují na tři typy hvězd: M, G a K. Červení trpaslíci jsou dnes favority, protože jsou nejpočetnější skupinou hvězd v Galaxii a planety se u nich díky jejich nízké hmotnosti a velikosti hledají nejsnáze.

Naše Slunce je žlutým trpaslíkem. Typem hvězdy, u kterého bychom chtěli najít planetu podobnou Zemi v obyvatelné oblasti. Je to jednoduše proto, že minimálně na jedné takové planetě se vyvinul život. Mezi oběma typy hvězd jsou oranžoví trpaslíci. Zatím trochu opomíjení. A to není fér!

V rámci projektu GoldiloKs se vědci a univerzitní studenti podívali na zmíněné tři typy hvězd pomoci Hubblova dalekohledu, vesmírné observatoře Chandra a dalekohledu XMM-Newton. Zajímali se o data jako jsou věk, rychlost rotace a radiační expozice.

Získaná data potvrdila to, co už nějaký čas víme. Všechny tři typy hvězd mají své výhody a nevýhody. Pokud ale vše sečteme, vyjdou nám jako nejlepší planetární matky oranžoví trpaslíci.

Srovnání červených, oranžových a žlutých trpaslíků. Credit: NASA, ESA and Z. Levy (STScI)

Červení trpaslíci: většinu potenciálně obyvatelných exoplanet nacházíme u nich. Je to nejjednodušší. Tvoří asi 73 % hvězd v Galaxii a jsou téměř nesmrtelní. Jednoho dne sice vyčerpají své palivo, ale jejich životnost je delší než stáří vesmíru. Jsou to ale potvory. Vyzařují 80krát až 500krát více škodlivého záření než Slunce. Obyvatelná oblast se u nich nachází velmi blízko, takže potenciálně obyvatelné planety budou mít většinou vázanou rotaci.

Žlutí trpaslíci: jsou to hvězdy podobné Slunci. Na jedné planetě u nich vznikl život. Dožívají se asi 10 miliard let. V Galaxii jsou poměrně vzácní, tvoří jen 6 % z celkového počtu hvězd.

Oranžoví trpaslíci: nachází se po všech stránkách někde uprostřed. Jsou to hvězdy menší a chladnější než naše Slunce, ale zase větší než červení trpaslíci. Tvoří asi 13 % z celkového počtu hvězd v Galaxii a dožívají se 15 až 42 miliard let. Kromě toho vydrží déle v relativně stabilním stavu. Jejich jasnost za dobu existence Slunce (10 miliard let) vzroste o 10 až 15 %, což jsou dobré hodnoty. Vyzařují ale více škodlivého záření – asi 5krát až 25krát více než Slunce, ale slušné magnetické pole a atmosféra planety to zvládne.

Nejbližším oranžovým trpaslíkem je Alfa Centauri B, u které už dokonce byla objevena planeta, ale její existence byla následně zpochybněna. V případě Alfy Centauri B trochu komplikuje situaci fakt, že je v páru s hmotnější Alfou Centauri A.

V okruhu 100 světelných let se nachází asi 1000 oranžových trpaslíků. Mezi známé oranžové trpaslíky patří Kepler-442 a Epsilon Eridani.

U Kepler-442 byla objevena planeta, která je o třetinu větší než Země a dostává 70 % záření, co dostává Země od Slunce.

Zdroj: Astrobiology.com

Reklama