Laser na observatoři ESO - slouží ale pro adaptivní optiku (vyrušení vlivu atmosféry) a ne maskování před mimozemšťany. Credit: ESO/G. Hüdepohl
Laser na observatoři ESO - slouží ale pro adaptivní optiku (vyrušení vlivu atmosféry) a ne maskování před mimozemšťany. Credit: ESO/G. Hüdepohl

Astronomové se pustili do prohledávání 70 mladých hvězd o hmotnosti Slunce, které jsou součástí podskupiny Centaurus-Crux hvězdné asociace Scorpius-Centaurus. Všechny zkoumané hvězdy jsou velmi mladé, mají v průměru asi 15 milionů let.

Už po průzkumu prvních pěti hvězd přišel zajímavý úlovek. Přístroje SPHERE a IRDIS, které jsou součástí výbavy dalekohledu VLT v Chile, našli objekt planetární hmotnosti u hvězdy TYC 8998-760-1. Přístroje odstínily světlo hvězdy a pozorují přímo objekt, který se nachází poblíž. Pozorováni za delší období potvrzují, že hvězda i objekt jsou gravitačně svázány.

Objekt TYC 8998-760-1 b má hmotnost 14±3 Jupiteru, což je na pomezí mezi  exoplanetami a hnědými trpaslíky. Zajímavá je vzdálenost objektu. Nachází se přibližně 1,7 vteřin od hvězdy, což odpovídá 162 AU! To je opravdu hodně. Pluto se dostává od Slunce nejdál 49 AU.

Podobných objektů jsme už našli více. Souvisí to s observačním zkreslením. Přímo pozorované exoplanety musí dnes splňovat tři podmínky: být mladé (horké), obíhat okolo blízké hvězdy a mít slušnou separaci (obíhat, co nejdál od hvězdy).

Vědci obecně pracují se třemi způsoby vzniku podobných hmotných a vzdálených planet: TYC 8998-760-1 b mohla vzniknout tam, kde dnes obíhá. Druhou možností je, že vznikla blíže k hvězdě, ale byla vytlačena dál od hvězdy a poslední možnost předpokládá, že planeta byla zachycena svou současnou mateřskou hvězdou.

Prostřední možnost není v tomto případě příliš pravděpodobná. K vytlačení planety by byla nutná existence dalšího objektu, který by musel obíhat blíže k hvězdě a mít větší hmotnost než TYC 8998-760-1. Vědci vylučují existenci dalších objektů o hmotnosti nad 12 Jupiterů a vzdálenosti větší než 12 AU od hvězdy.

Ale zpět k nové exoplanetě. Podle vědců je 3krát větší než Jupiter. To je opravdu hodně. Ve hře jsou dvě možnosti: jedná se o nafouknuté těleso, nebo jsou to dva objekty o podobné jasnosti, které obíhají okolo sebe ve vzdálenosti menší než 3,5 AU a SPHERE je nedokáže rozlišit samostatně.

Zdroj: The Young Suns Exoplanet Survey: Detection of a wide orbit planetary mass companion to a solar-type Sco-Cen member

Reklama