Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA
Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA

Pro studium vzniku a vývoje planetárních systémů potřebujeme studovat protoplanetární disky, ve kterých planety teprve vznikají, ale také velmi mladé planetární systémy. V případě hvězdy V1298 Tau se to vědcům povedlo. Nejdříve u ní byla objevena jedna planeta o velikosti Jupiteru s oběžnou dobou 24 dní. Nyní se v datech od Keplera podařilo najít další tři planety.

V1298 Tau je velmi mladá hvězda o hmotnosti Slunce a poloměru o něco větším. Její věk odhadují astronomové na 23 ± 4 miliony let. Pokud by bylo Slunce ženou středního věku (40 let), pak by V1298 Tau byla nemluvnětem ve věku 2,5 měsíce!

Nově objevené planety mají velikost podobnou Neptunu až Saturnu. První dvě mají velikosti 5,6 a 6,4 země a oběžné doby 8,25 a 12,40 dní. Oběžné doby jsou už poměrně blízko rezonance. Jejich oběžné doby se blíží k poměru 3:2. Ukazuje se, že k podobnému sladění oběžných dob dochází v planetárním systému poměrně rychle.

Kepler našel planety v rámci mise K2, takže hvězdu pozoroval něco přes 2 měsíce. Třetí planeta bude mít poloměr 8,7 Zemí, ale oběžnou dobu neznáme. Kepler pozoroval jen jeden tranzit. Oběžná doba bude delší než 36 dní, ale zřejmě kratší než 223 dní.

Podle autorů studie pozorujme typický kompaktní systém (více planet blízko od sebe), který se ale kompaktním teprve stává. Je tady ale jeden rozdíl. Většina početnějších systémů od Keplera je tvořena planetami podobnými svou velikostí Zemi, případně super-země. U V1298 Tau jde spíše o planety podobné Saturnu a Neptunu.

Je ale otázkou, jak systém dopadne v budoucnu. Je možné, že planety ještě chladnou a zmenšují se, dvě vnitřní také zřejmě přicházejí o atmosféru. Podle vědců se mohou poloměry planet ještě zmenšit o desítky procent.

Zdroj: Four newborn planets transiting the young solar analog V1298 Tau

Reklama