Super-země (kresba) Credit: ESO/M. Kornmesser
Super-země (kresba) Credit: ESO/M. Kornmesser

Červení trpaslíci jsou nejpočetnějšími hvězdami v Galaxii. Na pozemské obloze jich pouhým okem uvidíte přesně nula. Vyzařují velmi málo záření, takže i pro pozorování těch nejbližších se musíte vybavit hvězdářským dalekohledem.

Nejjasnějším červeným trpaslíkem na severní obloze je Lalande 21185 (označován také také jako Gliese 411, HD 95735, HIP 54035). Nachází se 8,3 světelných let od nás v souhvězdí Velké medvědice a dosahuje jasnosti 7,5 mag. Je to čtvrtý nejbližší hvězdný systém od Slunce.

Velikost a hmotnost červeného trpaslíka je asi 38 % Slunce. V roce 2017 u něj vědci objevili [arxiv] pomoci spektrografu HIRES (Keckův dalekohled) možnou exoplanetu s oběžnou dobou 9,9 dnů.

V nové studii [arxiv] vzal jiný vědecký tým data ze spektrografu SOPHIE, který se nachází na francouzské observatoři Haute-Provence a je to nástupce legendárního spektrografu ELODIE, pomoci něhož byla v roce 1995 objevena exoplaneta 51 Peg b.

Pozice Gliese 411 v souhvězdí Velké medvědice. Zdroj: Stellarium
Pozice Gliese 411 v souhvězdí Velké medvědice. Zdroj: Stellarium

SOHPHIE získala od října 2011 do června 2018 celkem 157 měření radiálních rychlostí červeného trpaslíka Gliese 411.

Vědci neobjevili v nových datech signál s periodou 9,9 dní. Dokonce ho nenašli ani v nezávislé analýze dat z HIRES.

Našli však signál s periodou 12,95 dní a jsou celkem jasně přesvědčeni, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je existence planety Gliese 411 b. Její hmotnost by měla být nejméně 3 Země.

Planeta bude od své hvězdy dostávat 3,5krát více záření než Země od Slunce. Rovnovážná teplota na povrchu (bez vlivu atmosféry) bude někde okolo 255 až 350 Kelvinů, takže příliš hodně na úvahy o případném životě.

Gliese 411 b může být vhodným cílem pro budoucí přímé pozorování a přímou charakterizaci atmosféry. Je to třetí nejbližší malá exoplaneta od nás – po Proximě b a Barnardové hvězdě b.

Reklama