TESS, credit: NASA’s Goddard Space Flight Center
TESS, credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

Nic více než symboliku v tom nehledejme. Kosmický dalekohled Kepler se vrací do aktivní služby. Současně tak budou pracovat dva velmi výkonní kosmičtí lovci exoplanet.

TESS zahájila 25. července pozorování prvního sektoru, což potrvá do 23. srpna. Připomeňme, že TESS pozoruje jeden sektor vždy po dobu dvou oběhů okolo Země a to téměř nepřetržitě. Pozorování se přeruší jen v době nejtěsnějšího přiblížení k Zemi, kdy jsou získaná data odesílána na Zemi. Přenos, a to včetně změny orientace družice v prostoru, bude trvat maximálně 16 hodin.

Délka pozorování jednotlivých sektorů se mimochodem nezanedbatelně liší. TESS podléhá Kozaiově mechanismu, který velmi dobře známe také ze světa exoplanet. Jedná se o situaci, kdy máme binární systém –například hvězda a exoplaneta a dráha exoplanety je ovlivňována třetím tělesem (například další hvězdou). V případě TESS je dráha ovlivňována zejména Měsícem.

Délka jednoho oběhu okolo Země se pohybuje od 12,9 po 14,5 dní, což znamená proměnlivou délku pozorování jednotlivých sektorů od 25,7 až po 29 dní.

Kozaiův mechanismus je pojmenován podle japonského astronoma Jošide Kozaie, který letos v únoru zemřel, takže jsme ho chtěli i touto cestou připomenout.

V tweetu níže vidíte vývoj dráhy TESS, která by se měla pohybovat ve vzdálenosti 17 až 59 poloměrů Země. Jak je patrné, tak se vzdálenost od Země průběžně při každém oběhu mění.

Kosmický dalekohled Kepler se začátkem příštího týdne (pravděpodobně 6. srpna) vrací do služby. Od 2. července byl v nouzovém režimu. NASA zaznamenala pokles tlaku v palivové nádrži, což je neklamný důkaz docházejícího paliva. Vědci chtěli mít jistotu, že na Zemi dorazí data z 18. kampaně. V nouzovém režimu Kepler nepozoruje, ale ani nespotřebovává žádné palivo.

Data z 18. kampaně jsou v průběhu víkendu zasílána na Zemi a poté začne 19. kampaň.

To, že Kepler a TESS budou pracovat současně, má pouze symbolický význam. Nebudou pozorovat stejnou část oblohy. TESS jistým způsobem přebírá štafetový kolík, i když není nástupcem Keplera v pravém významu. Její úkoly jsou jiné.

PS: není to poprvé, co pracují ve vesmíru současně dva kosmické dalekohledy zaměřené primárně na lov exoplanet. Do roku 2012 pracovali současně Kepler a evropský CoRoT.

FAQ: Co bude dál s Keplerem?

Reklama