Kepler, Credit: NASA Kepler Mission/Dana Berry
Kepler, Credit: NASA Kepler Mission/Dana Berry

Kosmický dalekohled Kepler pokračuje v misi K2. Od začátku prosince do 25. února probíhala kampaň 16, která byla jednou z mála, u které je možné současně s Keplerem (nebo krátce poté) pozorovat danou část oblohy ze Země.

To samozřejmě usnadňuje okamžité následné pozorování. První takovou tzv. forward-facing kampaní byla 9., další byla po 16. hned 17, a pokud Kepler vydrží, budou forward-facing kampaněmi také 19. a 20. Momentálně Kepler do začátku srpna pracuje v rámci 18. kampaně.

Vědci měli první data z kampaně 16. k dispozici 28. února a už 12. března se na ArXiv objevila první verze článku. Ten vyšel v Astronomical Journal před pár dny.

V rámci analýzy vědci objevili 30 velmi nadějných kandidátů, dalších 48 nejasných případů (může jít o planety ale i falešné případy), 164 zákrytových dvojhvězd a 231 ostatních zjevně periodických poklesů jasnosti hvězd.

Zajímavým objevem je exoplaneta o velikosti 2,5 Země s oběžnou dobou 15 dní u velmi jasné hvězdy HD 73344. Vzhledem ke své jasnosti může být vhodným cílem pro průzkum atmosféry.

Kepler už jede na výpary. Češi ho využijí k průzkumu slavného Apophisu

Zdroj: Planetary Candidates from K2 Campaign 16

Reklama