Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA
Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA

V úterý 8. května dokončil Kepler 17. pozorovací kampaň. Po následující dva dny bude probíhat stahování dat před radioteleskopy DSN (můžete sledovat živě, co DSN právě dělají).

Poté začne 18. kampaň, který by mohla trvat do začátku srpna. Pokud Keplerovi vydrží palivo, začne v průběhu této kampaně pozorovat oblohu také TESS, takže zde budeme mít současně dva pracující velmi výkonné lovce exoplanet. Bohužel jen krátce, protože Keplerovi už doopravdy zvoní hrana.

Postupně mu dochází palivo. Nikdo neví, kolik ho v nádrži dalekohledu je, ale pokud si představíte tradiční papírový kelímek, tak přibližně v tomto rámci se pohybujeme.

V průběhu 18. kampaně bude dalekohled Kepler pozorovat hvězdokupy M67 a Jesličky. Ve slavných Jesličkách už Kepler několik exoplanet objevil.

Zorné pole se také částečně překrývá se zornými poli kampaní 5 a 16, takže se do něj dostalo 42 planet, které Kepler objevil dříve. Zajímavý je třeba systém HIP 413782 s pěti planetami s oběžnými dobami od 5 do 324 dní. Kepler se také zaměří na kandidáty – tedy planety, které v předešlých kampaních objevil, ale jejichž existence ještě nebyla potvrzena.

V rámci mise K2 ale pozoruje Kepler i další cíle. Mezi ně se v této kampani zařadí 37 objektů Sluneční soustavy a to včetně 22 komet a trojanů a 9 transneptunických těles.

Zorné pole Keplera v 18. kampani. Credit: NASA
Zorné pole Keplera v 18. kampani. Credit: NASA

Bude pozorovat Apophis

Nejzajímavějším cílem ale bude snad nejslavnější blízkozemní asteroid 99942 Apophis. Objekt má průměr 370 metrů v budoucnu nelze vyloučit jeho kolizi se Zemí.

V roce 2029 by nás měl Apophis minout ve vzdálenosti nejméně 31 200 km. Pozorování Apophisu vede Thomas Muller z Max-Planck-Institut für extraterrestrische Physik. V týmu jsou také čeští astronomové Petr Scheirich a Petr Pravec z Astronomického ústavu v Ondřejově.

Kepler má samozřejmě příliš nízké rozlišení, aby pozoroval detaily na asteroidech. To konec konců není dost dobře možné ani s největšími dalekohledy. Jeho úkolem je v případě asteroidů zejména měření jejich jasnosti, které se v průběhu času mění, jak se k nám asteroid natáčí různě velkou částí svého povrchu. Z toho lze popsat rotaci asteroidu.

Uvidíme, jak dlouho si ještě vystačí Kepler s palivem. V rámci 19 kampaně by totiž mohl od srpna pozorovat již podruhé TRAPPIST-1.

Související

Tam, kde to drsné a těsné jest: Přehled všech exoplanet v hvězdokupách

Reklama