Foto: Pixabay, CC0
Foto: Pixabay, CC0

V pátek 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, které bude rekordně dlouhé.

Úplné zatmění Měsíce potrvá 1 hodinu a 43 minut. V červenci je navíc obvykle pěkné počasí a jako bonus bude zatmění v pátek, takže většina lidí nemusí vstávat do práce. Co více si přát? Třeba podívat se na úkaz vlastním dalekohledem!

Při zatmění se Slunce, Země a Měsíc seřadí do jedné přímky, takže se Měsíc dostane do zemského stínu. Čím blíže se Měsíc dostane do středu zemského stínu, tím delší je úplné zatmění a tím více je také Měsíc tmavší.

Zatmění Měsíce 27. a 28. července 2018

FázeČasy
Východ Měsíce (Praha)20:44
Začátek částečného zatmění20:24:27
Začátek úplného zatmění21:30:15
Maximální fáze22:21:44
Konec úplného zatmění23:13:11
Konec částečného zatmění00:19:00
Údaje jsou ve Středoevropském letním čase.

 

Během zatmění Měsíce 27. a 28. července začne částečné zatmění už ve chvíli, kdy bude Měsíc ještě pod obzorem. Obecně platí, že čím více na východ budete, tím větší budete mít výhodu.

Východ Měsíce 27. července (SELČ)

  • Ostrava: 20:27
  • Brno: 20:31
  • Praha: 20:44
  • Karovy Vary: 20:50

Zatmění Měsíce dalekohledem

Zatmění Měsíce můžete samozřejmě pozorovat pouhým okem. Nepotřebujete k tomu žádné zvláštní vybavení. Při zatmění Měsíce 27. července 2018 se bude ale hodit dobrý výhled na obzor.

Pokud se ale vybavíte hvězdářským dalekohledem, můžete si celý zážitek výrazně vylepšit.

Mimo zatmění se Měsíc nejlépe pozoruje v období okolo první nebo poslední čtvrti, kdy jsou pěkně vidět krátery nasvícené zboku. Nejlepší je pak pohled na tzv. terminátor, což je přechod mezi osvětlenou a neosvětlenou části Měsíce. V červenci nastává poslední čtvrť 6. a první čtvrť 19.

Při pozorování Měsíce se vám bude také hodit měsíční filtr, který trochu ztlumí jas Měsíce a pozorování vám zpříjemní.

Koupit hvězdářský dalekohled

Načervenalý Měsíc

Při úplném zatmění Měsíc z oblohy nezmizí. V zemském stínu není zcela tma. Dostávají se tam paprsky, které se rozptylují v zemské atmosféře.

Nejvíce se rozptyluje modré světlo. Naopak červená složka téměř prochází zemskou atmosférou. Z tohoto důvodu má Měsíc při úplném zatmění načervenalou až nahnědlou barvu. Konkrétní odstín závisí na stavu atmosféry – tentokrát nejde o vliv člověka ale spíše o erupce sopek. V případě velkých erupcí se do atmosféry dostanou aerosoly síry, které sluneční světlo pohltí a Měsíc je pak velmi tmavý.

Zatmění Měsíce. Foto: Pixabay, CC0
Zatmění Měsíce. Foto: Pixabay, CC0

Rudá je dobrá, tak proč ne dvakrát?

Pokud se budete během zatmění nudit, můžete se podívat také na další i když menší rudý objekt na obloze.

Planeta Mars bude právě 27. července nejblíže k Zemi. Tentokrát jen 57,6 milionů kilometrů. Mars najdete na obloze snadno. Bude se nacházet hned pod Měsícem.

Měsíc a Mars nad jižním obzorem 27. července asi ve 23:30. Foto: Stellarium
Měsíc a Mars nad jižním obzorem 27. července asi ve 23:30. Foto: Stellarium

Další zatmění Měsíce a Slunce

K dalšímu úplnému zatmění Měsíce dojde už 21. ledna 2019 ráno. Měsíc zapadne přibližně v době, kdy bude končit částečné zatmění.

Dne 16. července 2019 pak dojde k částečnému zatmění Měsíce. Kotouč Měsíce bude zakrytý ze 65 %. Zatmění začne asi hodinu po východu Měsíce.

K nejbližšímu zatmění Slunce dojde v České republice 10. června 2021. Sluneční kotouč bude zakrytý ze 16 %. O rok později 25. října 2022 uvidíme další částečné zatmění Slunce (40 %).

Reklama