TESS, credit: NASA’s Goddard Space Flight Center
TESS, credit: NASA’s Goddard Space Flight Center

TESS odstartovala a je na protáhlé dráze okolo Země. Nyní ji čekají zážehy a to zejména v apogeu a perigeu (tedy v bodech dráhy nejdál a nejblíže od Země). Bude to těžká práce. Z dráhy s parametry 200 km až 270 tisíc km se musí dostat na dráhu 108 tisíc až 376 tisíc km a také změnit sklon. K průletu okolo Měsíce dojde 17. května ráno našeho času ve vzdálenosti 8 tisíc km.

Let TESS sledujeme v on-line přenose, který potrvá celých 68 dní do začátku vědeckých pozorování.

Na příliv dat se už těší nejen tým vědců okolo TESS, ale celá astronomická komunita. Data z FFI (celooblohových snímků) bude možné použít pro výzkum asteroidů, supernov, optických dosvitů gama záblesků apod.

Internetoví lovci se chystají na éru tessovou

Před pár lety byl pod Zooniverse spuštěn projekt Planet Hunters. I ve světě algoritmů a neuronových sítí (už i ty se zkoušejí) nám stále mohu některé tranzity exoplanet uniknout.

Dobrovolníci v projektu hledali přes internet možné tranzity v jednotlivých světelných křivkách. Na 500 tisíc dobrovolníků odpracovalo celkem 200 let! Práce vedla k několika objevům. Připomeňme třeba unikátní systém PH1 (Kepler-64b) a hlavně Tabbyinu hvězdu!

Nejpilnější lovci se stali spoluatory studií a někteří dostali i prestižní ceny od Americké astronomické společnosti.

Hlavní mise Kepler skončila a začala mise K2. Data z této části mise zase zkoumají lidé v rámci projektu Exoplanet Explorers, který byl propagován v jedné australské televizní show.

A co TESS? Planet Hunters, který podporují NASA a Yale University, se nyní přesune na robustnější platformu. Současně se už vše připravuje na analýzu dat z TESS, kterých bude opravdu hodně. Vědecká pozorování začnou někdy okolo 26. června. První veřejná data budou někdy na podzim.