Horký jupiter, credit: NASA
Horký jupiter, credit: NASA

Výzkum exoplanet se posunul na další úroveň. Amatérský astronom vůbec poprvé objevil exoplanetu. V nové studii byl představen objev horkého jupitera KPS-1b, který okolo své hvězdy oběhne za 1,7 dní. Velikost a hmotnost exoplanety jsou přibližně srovnatelné s Jupiterem.

Objev exoplanety se zrodil na soukromé observatoři Acton Sky Portal Observatory amatérského astronoma Paula Benniho. Kořeny objevu ale leží na opačném konci světa. V rámci projektu Kourovka Planet Search (KPS) pozoroval robotický dalekohled MASTER-II-Ural na Uralské federální univerzitě dvě zorná pole. Cílem byl objev exoplanet tranzitní metodou, ale kromě několika falešných poplachů nic objeveno nebylo.

V roce 2014 se do projektu KPS zapojil Benni se svým dalekohledem RASA (Rowe-Ackermann Schmidt Astrograph) a ze své soukromé observatoře v Actonu (stát Massachusetts) pozoroval třetí zorné pole v souhvězdí Velké Medvědice. Ve stejné době mimochodem posílal také svá pozorování do projektu TRESCA, který organizovali čeští amatérští astronomové. Benniho práce nakonec vedla k objevu horkého jupitera.

Do následných pozorování byly zapojeny další dalekohledy. O měření radiálních rychlostí a zjištění hmotnosti se postaral spektrograf SOPHIE na 1,9 m dalekohledu observatoře Haute-Provence. SOPHIE je nástupcem slavného přístroje ELODIE, který objevil první známou exoplanetu 51 Peg b.

Benni nyní pokračuje v hledání exoplanet v oblastech s vyšší hustotou hvězd. Nový projekt dostal název Galactic Plane eXoplanet Survey (GPX). Od roku 2016 do poloviny loňského roku již bylo odpozorováno 750 hodin a k dispozici jsou první možní kandidáti na nové exoplanety.

K pozorování tranzitů exoplanet nepotřebujete žádné obří dalekohledy. Stačí i menší hvězdářský dalekohled, CCD kamera a montáž. Pokud samozřejmě chcete mít kvalitnější výsledky, je potřeba trochu investovat. Benni k objevu použil dalekohled o průměru 28 cm od firmy Celestron. Dalekohled byl později upgradován. Dostal kameru A FLI ML16200 a lepší montáž Losmandy G11.

Objevit tranzitující exoplanetu ze Země není tak snadné. Na rozdíl od Keplera či TESS nelze pozorovat zorné pole nepřetržitě po delší dobu, musíte se vypořádat se střídáním dne a noci i vlivy atmosféry. Obvykle se pro tyto účely využívají robotické kamery, které sledují velkou část oblohy současně a nachází se v oblastech s dobrými klimatickými podmínkami. Nejúspěšnějším je SuperWASP s desítkami objevů.

Zdroj: KPS-1b: the first transiting exoplanet discovered using an amateur astronomer’s wide-field CCD data

Reklama