KIC 8462852 ve viditelném a infračerveném záření. Credit: IPAC/NASA Ultraviolet: STScI (NASA)
KIC 8462852 ve viditelném a infračerveném záření. Credit: IPAC/NASA Ultraviolet: STScI (NASA)

Okolo Tabbyiny hvězdy (KIC 8462852) bylo v posledních týdnech trochu klid, protože hlavní pozorovací kampaň měla zimní přestávku. Sledování hvězdy se rozběhlo opět před několika dny a budeme velmi zvědaví, zda se podaří zachytit další pokles jasnosti.

Vyšla ale zajímavá studie, která se dívá na Tabbyinu hvězdu trochu jinak. Velká část hvězd ve vesmíru je součástí vícenásobného hvězdného systému (dvojhvězda apod.). Jak je na tom KIC 8462852?

V roce 2014 objevil Keckův dalekohled pouhé dvě obloukové vteřiny od Tabbyiny hvězdy další slabší hvězdu. Existovala poměrně slušná šance, že by se mohlo jednat o průvodce. Pokud by byla Tabbyina hvězda součástí dvojhvězdy, mohlo by to mít vliv na možná vysvětlení záhadných poklesů její jasnosti.

Astronomové měli k dispozici dva údaje. Přibližnou vzdálenost Tabbyiny hvězdy od nás, která je 390 parseků nebo-li asi 1250 světelných let. Kromě toho věděli, že se slabá hvězda nachází asi dvě vteřiny od Tabbyiny hvězdy. Pokud by se jednalo o dvojhvězdu, musela by obě hvězdy v současné době dělit vzdálenost 750 AU. V této vzdálenosti by měla slabší hvězda rychlost asi 1,5 km/s.

Od roku 2014 uplynulo moře času a astronomové pořídili nové snímky. Podle nich se slabší hvězda posunula vůči Tabbyině hvězdě o 67 tisícin vteřiny. Vlastní pohyb hvězdy byl asi 24 tisícin vteřiny.

Z toho bylo možné vypočítat rychlost hvězdy, pokud by byla součástí páru s Tabbyinou hvězdou. Tato rychlost vychází na 45 ± 5 km/s, což je prostě příliš hodně. Obě hvězdy tak evidentně nejsou gravitačně vázány a na pozemské obloze se jen promítají do přibližně stejného místa.

Související články

Tabbyina hvězda: 50 odstínů prachu a slovenská stopa

Zdroj: Proper Motion of the Faint Star near KIC 8462852 (Boyajian’s Star) – Not a Binary System

Reklama