Erupce na Proximě Centauri. Credit: Roberto Molar Candanosa / Carnegie Institution for Science, NASA/SDO, NASA/JPL
Erupce na Proximě Centauri. Credit: Roberto Molar Candanosa / Carnegie Institution for Science, NASA/SDO, NASA/JPL

V posledních dnech bylo uveřejněno několik novinek okolo nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri.

Meredith MacGregor a její kolegové využili radioteleskopy sítě ALMA a podívali se Proximu Centauri. Dne 24. března 2017 zaznamenali obří erupci která byla 10krát silnější, než nejsilnější sluneční erupce.

Bohužel to není žádné velké překvapení. Červení trpaslíci sice mají z pohledu života několik výhod, ale jsou to také hodně divoké hvězdy, které ve svém mládí vyzařují hodně škodlivého záření. Konkrétně u Proxima Centauri dochází také dnes k velkým erupcím, které mohly už dávno zlikvidovat atmosféru Proximy b.

Vloni vyšla studie, podle které Proximu Centauri obklopují disky prachu. Kromě vnitřního (0,4 AU) se u Proximy má nacházet také další pás ve vzdálenosti 1 až 4 AU. Podle MacGregorové a jejího týmu ale zřejmě žádný z disků neexistuje.

Aktivita hvězdy komplikuje hledání tranzitů

Nedávno se také objevily dvě pozorování možných tranzitů exoplanety u Proximy Centauri. Pozorovatelé ale vždy zdůraznili, že je potřeba dalších pozorování. Situaci komplikuje právě zmíněná aktivita hvězdy. Jasnost Proximy Centauri se mění, takže odlišit tranzit planety od aktivity hvězdy není snadné.

V nové studii využili astronomové 329 fotometrických pozorování různými dalekohledy mezi léty 2006 a 2017. Pozorování nemohou potvrdit, že okolo hvězdy obíhá tranzitující exoplaneta. Potvrdila však přítomnost skutečně složité variability hvězdy.

Zdroje: