Disk prachu u Proximy Centauri. Credit: ESO/M. Kornmesser
Disk prachu u Proximy Centauri. Credit: ESO/M. Kornmesser

Už je to nějaký ten pátek, co byla u Proximy Centauri objevena planeta o hmotnosti nejméně 1,3 Země. Obíhají okolo hvězdy další planety? Uvidíme už brzo. Možná už za pár dní. Před měsícem totiž skončila kampaň Red Dots, která měla v hledáčku tři červené trpaslíky a to včetně Proximy Centauri.

Zatím to vypadá, že planetární systém u nejbližší hvězdy od Slunce může být hodně zajímavý a komplikovaný.

Na Proximu Centauri se nedávno podívaly radioteleskopy ALMA. Nedaleko hvězdy byly objeveny chladné prachové částice. Disk začíná přibližně ve vzdálenosti, v jaké obíhá Země okolo Slunce, a končí někde u oběžné dráhy Jupiteru.

Celková hmotnost disku je asi setina hmotnosti Země a to včetně objektů o velikosti až několika desítek km. Teplota částic v této oblasti by se měla pohybovat kolem 40 K (-230 °C), což je zhruba srovnatelné s Kuiperovým pásem za drahou Neptunu ve Sluneční soustavě.

Ještě ve větší vzdálenosti může být další pás prachových částí, který se nachází asi desetkrát dále od Proximy Centauri v oblasti, kde je už skutečně velmi chladné prostředí – jeho teplota bude okolo 10 K.

Objev naznačuje, že Proxima Centauri může mít větší planetární systém s bohatou historií interakcí, které vedly k vytvoření těchto prachových disků.

Jak vypadá systém u Proximy Centauri

  • 0,05 AU od hvězdy: exoplaneta Proxima b
  • 0,4 AU: možný disk teplého prachu
  • 1,6 AU: neznámý zdroj
  • 1 až 4 AU: chladný pás prachu
  • 30 AU: další chladný pás disku

Zmíněným neznámým zdrojem ve vzdálenosti 1,2 obloukových vteřin od Proximy Centauri může být další planeta. Pokud by se její existence potvrdila, tak by to bylo obrovské překvapení.

Podle autorů by planeta musela mít hmotnost podobnou Saturnu a teplotu 1000 K. Signál ale může mít i jiné příčiny a to včetně zdroje mimo planetární systém – tedy na pozadí.

Zdroj: ALMA Discovery of Dust Belts Around Proxima Centauri