Credit: NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)
Credit: NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)

Země se každý den sráží s menšími či nepatrně většími meteoroidy. Občas přiletí i něco většího, jako se před pár lety přesvědčili v ruském Čeljabinsku. Menší asteroidy dopadají také do atmosféry Jupiteru.

Damian Peach na Twitteru informoval o možném dopadu menšího asteroidu do atmosféry Jupiteru v pátek 26. května mezi 21:24 a 21:26 našeho času. Pozorování provedl z Korsiky Sauveur Pedranghelu.

Pozorování planet má smysl

V dnešní době není vůbec těžké si pořídit kvalitní hvězdářský dalekohled a CCD kameru. Už řádově za menší desítky tisíc korun máte kvalitní techniku pro astrofotografii nebo astronomii. Podívejte se třeba na snímek Jupiteru od třináctiletého Matúše Motla ze Slovenska.

Na první pohled se může zdát pozorování planet Sluneční soustavy jako ztráta času. Jupiter či Saturn prozkoumaly kosmické sondy, takže amatér se svým dalekohledem už nic nového neobjeví. Pozorování dopadů těles do atmosféry Jupiteru je ale dobrým příkladem toho, jak může amatér i v dnešní době hrát důležitou roli.

Nejznámějším impaktem je samozřejmě dopad komety Shoemaker-Levy 9 v roce 1994. Dopady menších těles byly zaznamenány ale také v posledních letech – v červnu a srpnu 2010, září 2012 a v březnu 2016. Do atmosféry Jupiteru dopadla tělesa o velikosti 10 až 30 metrů.

Reklama