Kepler 11145123, credit: Laurent Gizon et al. and the Max Planck Institute for Solar System Research, Germany. Illustration by Mark A. Garlick.
Kepler 11145123, credit: Laurent Gizon et al. and the Max Planck Institute for Solar System Research, Germany. Illustration by Mark A. Garlick.

Astronomové pomoci kosmického dalekohledu Kepler objevili ve vesmíru obří a prakticky dokonalou kouli.

Kepler je znám jako lovec exoplanet. V principu ale nedělá nic jiného, než poskytuje velmi přesná fotometrická data o desítkách tisíc hvězd. Jinými slovy: velmi přesně a obvykle nepřetržitě po dlouhou dobu měří jasnost hvězd.

Získaná data pak mohou být využita také k jiným účelům, než je objevování exoplanet. Jedním z příkladů je astroseismologie.

Na základě přesného měření jasnosti hvězdy dokáží astronomové studovat hvězdné oscilace. Výsledky pak mohou pomoci upřesnit parametry hvězdy.

Ve vesmíru obecně platí, že čím je objekt hmotnější, tím je přesněji zakulacený. Asteroidy mají obvykle poněkud bramboroidní tvar, ale třeba největší objekt hlavního pásu planetek – Ceres, je už poměrně přesnou koulí a totéž platí třeba u Plutu.

Hvězdy jsou samozřejmě ještě hmotnější než planety, ale ne vždy se jedná o dokonalé koule. Hvězdy rotují, takže vlivem odstředivé síly jsou v pase poněkud širší. Pokud bychom měřili průměr hvězdy přes rovník, dostali bychom vyšší číslo než přes póly. V případě Slunce asi o 10 km.

Pokud hvězda rotuje rychle, je zploštění hvězdy natolik velké, že může mít vliv na obyvatelnost případných planet. Podrobněji jsme toho téma probírali v článku Exoplanety u nekulatých hvězd.

V rámci první mise se Keplerovi dostala do zorného pole také hvězda s označením Kepler 11145123. Jedná se o hvězdu o poloměru 2,24 Slunce. Zatímco naše mateřská hvězda se kolem své osy otočí zhruba za jeden měsíc, Kepler 11145123 je v tomto ohledu mnohem pomalejší a jedna otočka ji trvá asi 100 dní.

Pomoci astroseismologie se podařilo změřit, že přes rovník je poloměr hvězdy o 3 ± 1 km větší než přes póly. Poloměr hvězdy přitom bude přes 1,5 milionů km. Jedná se tedy téměř o dokonalou kouli.

Zdroje:

Reklama