Green Bank Telescope, zdroj: Wikipedia
Green Bank Telescope, zdroj: Wikipedia

Jednu z momentálně nejslavnějších hvězd v Galaxii asi není potřeba představovat. Kosmický dalekohled Kepler u hvězdy KIC 8462852 objevil podezřelé změny jasnosti, které neodpovídají tranzitu exoplanety a ani žádnému jinému běžnému jevu.

Později se objevila hypotéza, že jasnost hvězdy klesala v průběhu celého minulého století, což bylo zpochybněno. Nedávno se zase objevila jiná hypotéza, že jasnost klesala v průběhu první mise Keplera.

Hledání Mzáků

Možnost, že za poklesy jasnosti jsou mimozemské artefakty, je v celé frontě možných, méně možných i nepravděpodobných možností až úplně na konci. Přesto… KIC 8462852 je z pohledu SETI zajímavým cílem.

Dnes (26. října) začne sledování hvězdy pomoci jednoho z nejslavnějších radioteleskopů světa – Green Bank Telescope v Západní Virginii. Stometrový teleskop je vybaven novým přístrojem, který může skenovat současně pásmo o několika GHz a poslouchat miliardy kanálů.

Podobné nasazení radioteleskopu není rozhodně levná záležitost. V tomto případě se ale nemusely vybírat peníze na kickstarteru, protože vše je hrazeno z iniciativy Breakthrough Listen, kterou financuje především miliardář Juri Milner. Na hledání mimozemských signálů je v badžetu přes 100 milionů dolarů.

Na místě bude přítomna i Tabetha Boyajian, která celý tento poprask okolo KIC 8462852 spustila.

KIC 8462852 bude sledována poté ještě dvě noci a to vždy po dobu 8 hodin. Ozve se někdo ze vzdálenosti 1500 světelných let?

Zdroj: Space.com