credit: ESO/L. Calçada – ESO.
credit: ESO/L. Calçada – ESO.

Veřejnost a astronomové objevili dosud nejstarší prachový disk okolo červeného trpaslíka, který je navíc analogií Proximy Centauri.

Určitě znáte SETI@home. Jeden z průkopníků tzv. občanské vědy, kdy se můžete podílet na vědeckém výzkumu. V tomto případě formou distribuovaných výpočtů a poněkud pasivní formou. V podstatě věnujete výkon svého počítače a také určitou dávku elektrické energie.

Existují ale také aktivní projekty. Dobrým příkladem je projekt Planet Hunters, kdy prohledáváte data z dalekohledu Kepler. Pokud jste pilní a máte štěstí, můžete se stát spoluautorem studie.

Existuje také projekt Disk Detective. Zaregistrovaní uživatelé prohlížejí desetisekundová videa z infračervených přehlídek 2MASS a WISE. Za 2,5 roku provozu se registrovalo 30 tisíc lidí, kteří provedli 2 miliony klasifikací.

Jeden z jejich úlovků je skutečně zajímavý. U červeného trpaslíka WISE J080822.18-644357.3 objevili prachový disk. Trpaslík je pravděpodobně (na 90 %) členem hvězdné asociace Carina, což je skupina hvězd se stejným původem a stejným stářím. Vědci tak mohli zjistit, že stáří červeného trpaslíka je 45 milionů let.

Okolo mladé hvězdy se nachází prachový disk. Jedná se o vůbec nejstaršího červeného trpaslíka v hvězdné asociaci, u něhož byl prachový disk objeven. Z podobných disků vznikají planety. Červený trpaslík má stejnou spektrální třídu (M5.5) jako Proxima Centauri, u níž byla nedávno objevena planeta Proxima b.

Prachové disky byly objeveny u 6 % mladých červených trpaslíků (stáří pod 40 milionů let) a u méně než 1,3 % starších červených trpaslíků. To je méně v porovnání třeba se staršími hvězdami podobnými Slunci (1 až 6 %).

Astronomové nevědí, zda je tomu tak ze skutečných důvodů (třeba menšího množství prachu dál od hvězdy) nebo se jedná jen o observační zkreslení.

Zdroje: A New M Dwarf Debris Disk Candidate in a Young Moving Group Discovered with Disk Detective , astronomynow.com

Reklama