Credit: L. Calçada/ESO

Na kongresu Planetární divize Americké astronomické společnosti byl prezentován objev nového ledového tělesa za dráhou Neptunu.

Objekt s názvem L91 se pohybuje po velmi protáhlé dráze. Ke Slunci se nedostane nikdy blíže než na vzdálenosti 50 AU. Nejdelší bod dráhy se nachází 1430 AU daleko! To znamená, že se dostává dál od Slunce než slavná Sedna, která se pohybuje ve vzdálenosti 76 AU až asi 937 AU. Jeden rok na tomto tělese bude trvat kolem 20 tisíc let.

L91 objevil Canada-France-Hawaii Telescope na havajské Mauna Kea v rámci přehlídky Outer Solar System Origins Survey.

Astronomové v posledních letech objevili řadu objektů daleko za dráhou Neptunu, jejichž dráhy jsou trochu podivné – nejen, že jsou protáhlé, ale zejména mají podobný argument šířky v perihelu (více v článku Vše, co potřebujete vědět o planetě Devět). Viníkem má být obří planeta s přezdívkou „Devět“.

Je L91 dalším důkazem její existence? Michele Bannister, která objev prezentovala, si myslí, že nikoliv. Parametry dráhy L91 by v případě vlivu planety Devět byly odlišné. Na protáhlou dráhu mohla L91 hodit kombinace gravitačního vlivu Neptunu a dávný průchod hvězdy okolo Sluneční soustavy nebo interakce s naši Galaxií.

Jeden z duchovních otců planety Devět Konstantin Batygin s tím ale nesouhlasí. Popsané příčiny jsou prý neefektivní a přítomnost planety Devět je mnohem jednodušším vysvětlením.

Zdroj: sciencemag.org

Reklama