Dvě hvězdy obíhají okolo společného těžiště a každá z nich má vlastní planetární systém.
Nedávno jsme řešili objev Proximy b. Stále existuje možnost, že okolo hvězdy Alfa Centauri B také obíhá alespoň jedna planeta. Dvě planety v jednom hvězdném systému? Zajímavé, ale představte si dvojhvězdu, kde okolo každé z hvězd obíhá obyvatelná planeta. Cool téma pro sci-fi.
Astronomové nyní podobný systém objevili. Obyvatelné planety to sice nejsou, ale i tak je objev velmi zajímavý.
HD 133131 tvoří dvě hvězdy podobné Slunci, které obíhají okolo sebe ve vzdálenosti 360 AU. Obě hvězdy byly velmi dlouho v hledáčku programu na Magellanově dalekohledu na chilské observatoři Las Campanas.
Magellanovy dalekohledy jsou ve skutečnosti dva – každý má 6,5 m, ale nás bude zajímat ten s označením II. Od roku 2002 na něm běží program věnující se hledání exoplanet měřením radiálních rychlostí u 500 nejbližších hvězd.
Větší z hvězd (HD 133131A) pozoroval přístroj MIKE (Magellan Inamori Kyocera Echelle) od roku 2003 do roku 2009. Poté se přešlo na spektrograf PFS (Planet Finder Spectrograph). V letech 2010 až 2015 měřil radiální rychlosti obou hvězd.
Tři planety u dvou hvězd
Okolo hvězdy „A“ obíhají dvě planety o hmotnosti minimálně 1,43 a 0,63 Jupiteru ve vzdálenosti 1,44 a 4,8 AU.
Okolo hvězdy „B“ pak obíhá planeta o hmotnosti nejméně 2,5 Jupiterů a to ve vzdálenosti 6,40 ± 0,59 AU. Oběžná doba bude přes 16 let, což je jedna z nejdelších mezi exoplanetami objevenými měřením radiálních rychlostí.
Všechny tři planety se okolo svých hvězdných matek pohybují po protáhlých eliptických drahách. HD 133131 Bb má dráhu nejvíce excentrickou s výstředností 0,6.
Hvězdy jsou poměrně staré (zřejmě kolem 9,5 miliard let) a chudé na kovy (prvky těžší než hélium). To je velmi zajímavé, protože obsah kovů v hvězdě samozřejmě něco vypovídá o složení původní mlhoviny, z níž vznikly nejen hvězdy ale také planety. Vztah mezi metalicitou a planetami je klíčový pro lepší pochopení vzniku planet.