Exoplaneta HD 219134b v představách malíře. Zdroj: CfA

Je to vlastně rok, co na jednom z kongresů představili astronomové planetární systém HD219134 (Gliese 892). O objev se postarali zejména spektrograf HARPS-N na Kanárských ostrovech a HIRES na Keckově dalekohledu na Havaji.

Měření radiálních rychlostí je občas trochu problematická metoda, takže v tuto chvíli stále ještě nemůžeme říci, kolik planet okolo HD219134 vlastně obíhá.

Planety se označují písmeny dle pořadí objevu a protože vloni vyšla jedna a za pár dní pak druhá studie, vznikl nám trochu chaos. Planeta „d“ je třeba v jiné studii planetou „e“.

Podle poslední studie pak zase vypadla sedmá planeta „f“ s oběžnou dobou 22,8 dní. Mělo by se jednat o signál způsobený aktivitou hvězdy. Nutno říct, že podobnými přeludy může být i velká část ostatních planet. Počkejme si na další studii.

Zkusili jsme o trochu sjednotit a situace k dnešnímu dni je taková:

  • Planeta b: 3,1 dní
  • Planeta c: 6,8 dní
  • Planeta d: 46,8 dní
  • Planeta e: 1190 dní (nově zřejmě 1842)
  • Planeta f: 22,6 dní (patrně ale aktivita hvězdy)
  • Planeta g: 94,2 dní
  • Planeta h: 2198 / 4200 dní

Poté by mohla být v systému ještě planeta s oběžnou dobou 16,4 let.

S odhadem hmotnosti planet je to ještě problematičtější. Některé zejména z vnitřních světů by mohly mít hmotnost menší než 10 Zemí.

Zvrat díky dalekohledu Spitzer

Jinými slovy. Okolo hvězdy zřejmě obíhá více planet, ale bude potřeba dalších pozorování. Z chaotických vod ale vystoupily dva světy.

Vloni bylo oznámeno, že infračervený kosmický dalekohled Spitzer pozoroval tranzity planety „b“. To je ta s oběžnou dobou 3,1 dní. Pozorování tranzitů samozřejmě znamená, že máme exoplanetu potvrzenou dvěma metodami a známe také přibližně její velikost.

Jedná se tak o jednu z nejbližších kamenných planet, kterou najdeme u jasné hvězdy jen 21 světelných let od nás.

Zvrat číslo 2

Další zvrat přišel nyní. Na konferenci v Davosu bylo oznámeno několik novinek. Došlo k zpřesnění parametrů planety „b“. Ta má hmotnost 4,6 Země, poloměr 1,6 Země a hustotu velmi podobnou té zemské.

Kromě toho byl v Davosu představen objev tranzitu planety „c“ s oběžnou dobou 6,7 dní. Planeta má mít hmotnost 4,3 Země a velikost 1,5 Země.

Najděte si hvězdu

Hvězda HD219134 se nachází ve vzdálenosti jen 21 světelných let a to v souhvězdí Kasiopeji. S jasností 5,5 mag je na hranici viditelnosti pouhým okem. Vzhledem k tomu, že se jedná o cirkumpolární souhvězdí, je vidět po celý rok a je také s ohledem na svůj tvar připomínající „W“ snadno dohledatelné.

S mapkou tak můžete alespoň najít oblast, kde se hvězda nachází, ti zdatnější ji najdou třeba pomoci hvězdářského dalekohledu.

Pozice hvězdy HD 219134. Zdroj: Stellarium
Pozice hvězdy HD 219134. Zdroj: Stellarium

Reklama