Keplerovi se do hledáčku zejména v rámci mise K2 dostává mnoho zajímavých objektů a to včetně těch ze Sluneční soustavy. Před časem pozoroval největší nepojmenovaný objekt našeho planetárního systému.

Nutno dodat, že největší dosud objevený, protože řeč bude o jednom z těles daleko za dráhou Neptunu a podobných a možná i větších objektů může být ve vzdálených končinách Sluneční soustavy více…a to nemluvíme o možné planetě Devět.

2007 OR10 je označován za trpasličí planetu, i když tomu tak oficiálně zatím není. Těleso obíhá okolo Slunce po dosti protáhlé dráze ve vzdálenosti 33 až 101 AU s periodou 547 let.

Astronomové původně odhadovali jeho velikost na 1280 km, ale nová studie říká něco trochu jiného. Podobná tělesa nemají vždy úplně kulovitý tvar nebo mají na povrchu oblasti s různým albedem (množství záření, které objekt odráží), takže jak se otáčejí, mění svou jasnost.

Na změny jasnosti je samozřejmě Kepler expert, takže díky jeho datům se podařilo odhadnout dobu rotace na 45 hodin. 2007 OR10 je doslova snem pro všechny z nás, kterým pozemský den se svými 24 hodinami připadá moc krátký!

2007 OR10 ve společnosti trpasličích planet. Credits: Konkoly Observatory/András Pál, Hungarian Astronomical Association/Iván Éder, NASA/JHUAPL/SwRI
2007 OR10 ve společnosti trpasličích planet. Credits: Konkoly Observatory/András Pál, Hungarian Astronomical Association/Iván Éder, NASA/JHUAPL/SwRI

Vědci kombinovali data z Keplera s daty z kosmického infračerveného dalekohledu Herschel, který se do vesmíru vydal v roce 2009 jen asi dva měsíce po Keplerovi, ale již tři roky nefunguje.

Na základě dat se podařilo zjistit, že 2007 OR10 je větší, než se původně myslelo. Aktuální odhad hovoří o průměru 1535 km. 2007 OR10 je tak větší než trpasličí planeta Makemake a jen asi o třetinu menší než Pluto.

2007 OR10 je tak největším tělesem ve Sluneční soustavě, které nemá jméno, což se snad brzy změní.

Povrch tělesa bude podle vědců tvořen zmrzlým metanem, dusíkem a oxidem uhelnatým.

Pozorování Keplera:

Zdroj: NASA

Reklama