Exoplaneta Kepler-22 b v představách malíře. Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech

Médii se šíří informace o možné existenci obyvatelné exoplanety blízko od nás. Jak je to doopravdy?

Historie planetárního systému Gliese 832 se začala psát už v roce 2008. Astronomové objevili u hvězdy ve vzdálenosti 3,6 AU planetu o hmotnosti 0,6 Jupiterů. Oběžná doba planety je 9,3 let.

Před dvěma lety byl představen objev druhé exoplanety. Gliese 832c  by měla mít hmotnost nejméně 5,4 Zemí a okolo hvězdy obíhat s periodou 36 dní a to v obyvatelné oblasti.

Neznáme poloměr planety, takže nemůžeme určit hustotu a předpokládané složení. V době objevu se přirovnávala spíše Venuši.

Na druhou stranu se mateřská hvězda nachází jen 16 světelných let od nás, takže v kombinaci s možnou obyvatelností, se Gliese 832c stala mediální celebritou.

Jak se neobjevená planeta na stránky novin dostala

Po dvou letech se Gliese 832 vrací na stránky zpravodajských webů. Co je nového? Nic. Vyšla studie, která v odborných kruzích vzbudila spíše rozpaky….

Podle autorů studie se může v systému mezi planetami „c“ a „b“ nacházet další planeta. Své závěry ale neopírají o nová pozorování. Jedná se jen o numerické simulace. Předešlé dvě planety byly objeveny měřením radiálních rychlostí. Zda se mezi nimi nachází další planety, nevíme.

V nové studii autoři zjišťovali, kde se nachází stabilní oběžná dráha. Pokud mezi vnitřní a vnější planetou obíhá nějaká další, nacházela by se někde mezi 0,25 až 2 AU.

Amplituda výchylky radiálních rychlostí závisí na hmotnosti hvězdy (známe), hmotnosti planety, její vzdálenosti a výstřednosti dráhy. Autoři tak zjistili, že pokud by se planeta nacházela 1 AU od hvězdy a měla maximálně 10 Zemí, generovala by RV (radiální rychlosti) signál 1,4 m/s. Pokud ale měla hmotnost jen 1 Země, bylo by to 0,14 m/s, což dnešními přístroji není detekovatelné.

Ve vzdálenosti 2 AU by mohla mít planeta až 2 Země a výchylka by byla 1,5 m/s.

Jsou to zajímavá cvičení, která teoreticky mohou být přínosná pro další pozorování, ale zopakujme to podstatné: žádná další planeta objevena nebyla a vlastně ani nic neukazuje, že tam je. Podobné hypotetické planety bychom mohli najít v mnoha jiných systémech.

Je docela paradoxní, že média skočila zrovna po této studii. Ve světě exoplanet se dějí bez povšimnutí mnohem zajímavější věci…

Zdroj: An Earth-Like Planet in GJ 832 System

Reklama