Za pár dní už bylo odesláno na 40 tisíc hlasů, takže je to poměrně slušný popularizační počin. Pořád tak nějak tajně doufám, že na konci toho všeho bude sdělení, že šlo o recesi, sociologický průzkum a IAU ani nezveřejní vítězné výsledky.
Pojmenovat exoplanety obecně není špatný nápad, ačkoliv to přináší řadu problémů – třeba u planetek se vám nestane, že je po roce či dvou zpochybněna existence objeveného tělesa. V nomenklatuře planetek se astronomové před pár lety slušně rozjeli a byli nakonec IAU v rozletu trochu přibrzděni. Ale planetky jsou přesto něco jiného. O kolika z těch pojmenovaných se dočtete na populárně naučných webech? O nepatrném množství, zejména o těch velkých nebo o těch, k nimž letí sonda. U exoplanet to je trochu jiné.
Návrhy, o kterých teď hlasuje veřejnost, budou takové hybridní. Budou uznány IAU – tedy jedinou organizací na světě, která to může udělat, ale současně to nebudou tak úplně oficiální názvy. Ty vědecké navíc zůstanou a v odborné literatuře se podle mě budou používat výhradně ony.
U exoplanet je problém, že velká část z nich má nezapamatovatelný nebo dlouhý název – Kepler-358c, Kepler-452b, kdo si to má pamatovat, že? Nemluvě o HD 85512b atd. Takže nějaký mechanismus pojmenovávání je určitě tématem k diskusi.
IAU ale do toho zapojila veřejnost a dopadlo to špatně. Chybou byl už výběr exoplanet – například první známá exoplaneta 51 Peg b je myslím už tak známý název, že je opravdu nesmyslem ho měnit a upřímně – říkat této planetě Carousel Hell b, Neil nebo soryolen a mateřské hvězdě pegasusfeather nebo Carl nebudu a nebudu a to ani, kdyby mě mučili. A to při vší úctě k Saganovi nebo Armostrongovi, kterými se navrhovatele inspirovali.
Stejně tak nejznámější přímo pozorovatelné exoplanetě Fomalhaut b opravdu nebudu říkat Ninja, Leisurely Fish nebo LIADA, což je Liga Iberoamericana de Astronomía. Ačkoliv Latinskou Ameriku miluji, nechápu, jak se tam vůbec mohl dostat název organizace.
PS: hlasovat můžete na http://nameexoworlds.iau.org/