Okolí hvězdy Fomalhaut a pozice planety Fomalhaut b v jednotlivých letech na snímku ve falešných barvách z Hubblova dalekohledu. Credit: NASA, ESA, P. Kalas
Okolí hvězdy Fomalhaut a pozice planety Fomalhaut b v jednotlivých letech na snímku ve falešných barvách z Hubblova dalekohledu. Credit: NASA, ESA, P. Kalas

Za pár dní už bylo odesláno na 40 tisíc hlasů, takže je to poměrně slušný popularizační počin. Pořád tak nějak tajně doufám, že na konci toho všeho bude sdělení, že šlo o recesi, sociologický průzkum a IAU ani nezveřejní vítězné výsledky.

Pojmenovat exoplanety obecně není špatný nápad, ačkoliv to přináší řadu problémů – třeba u planetek se vám nestane, že je po roce či dvou zpochybněna existence objeveného tělesa. V nomenklatuře planetek se astronomové před pár lety slušně rozjeli a byli nakonec IAU v rozletu trochu přibrzděni. Ale planetky jsou přesto něco jiného. O kolika z těch pojmenovaných se dočtete na populárně naučných webech? O nepatrném množství, zejména o těch velkých nebo o těch, k nimž letí sonda. U exoplanet to je trochu jiné.

Návrhy, o kterých teď hlasuje veřejnost, budou takové hybridní. Budou uznány IAU – tedy jedinou organizací na světě, která to může udělat, ale současně to nebudou tak úplně oficiální názvy. Ty vědecké navíc zůstanou a v odborné literatuře se podle mě budou používat výhradně ony.

U exoplanet je problém, že velká část z nich má nezapamatovatelný nebo dlouhý název – Kepler-358c, Kepler-452b, kdo si to má pamatovat, že? Nemluvě o HD 85512b atd. Takže nějaký mechanismus pojmenovávání je určitě tématem k diskusi.

IAU ale do toho zapojila veřejnost a dopadlo to špatně. Chybou byl už výběr exoplanet – například první známá exoplaneta 51 Peg b je myslím už tak známý název, že je opravdu nesmyslem ho měnit a upřímně – říkat této planetě Carousel Hell b, Neil nebo soryolen a mateřské hvězdě pegasusfeather nebo Carl nebudu a nebudu a to ani, kdyby mě mučili. A to při vší úctě k Saganovi nebo Armostrongovi, kterými se navrhovatele inspirovali.

Stejně tak nejznámější přímo pozorovatelné exoplanetě Fomalhaut b opravdu nebudu říkat Ninja, Leisurely Fish nebo LIADA, což je Liga Iberoamericana de Astronomía. Ačkoliv Latinskou Ameriku miluji, nechápu, jak se tam vůbec mohl dostat název organizace.

PS: hlasovat můžete na http://nameexoworlds.iau.org/

Reklama