Lety do vesmíru jsou stále velmi drahé. Z nosné rakety obvykle nezbude vůbec nic. SpaceX je ale soukromou firmou Elona Muska, která sice dostává peníze od americké vlády za dopravu nákladu a brzy už i astronautů, ale hospodaří pak se svými penězi, které investuje do lepších a levnějších zítřků.

Snahou SpaceX je mít raketu, která z velké části bude znovu použitelná. První stupeň nosné rakety by se měl po splnění úkolu vrátit zpět na Zemi. Firma pro tyto účely připravila speciální plovoucí plošinu ASDS (Autonomous spaceport drone ship) a první stupeň vybavila vzpěrami.

Hned první pokus o přistání málem vyšel. Raketa se na plošinu trefila, ale jako měkké přistání se to nazvat nedalo. Na druhou stranu příčinou polovičního (ne)úspěchu byl nedostatek hydraulické kapaliny, tedy něco, co šlo lehce napravit.

Další pokus o přistání zhatilo špatné počasí. Dnes by ale mohlo vše klapnout.

Raketa Falcon 9 v1.1 odstartuje dnes ve 22:33 našeho času. Do vesmíru dopraví několik menších satelitů a také bezpilotní loď Dragon, která se o dva dny později připojí k Mezinárodní kosmické stanici. Na vesmírný komplex veze 1 915 kg zásob (pro vědecké experimenty, potraviny, náhradní díly, vodu apod.).

Start bude možné sledovat živě na NASA TV.

Pokud by došlo k odkladu, bude další termín v úterý ve 22:10.

Jako pozvánku na večerní start přijměte i toto nové úchvatné video od SpaceX:

 

Reklama