Nová éra americké kosmonautiky měla přinést dvojici nových raket, kosmickou loď Orion a nový lunární modul. Obama ale téměř vše zrušil. Do letů na oběžnou dráhu budou zapojeny soukromé firmy, což se ukazuje jako velmi dobrý krok. Elon Musk se svým SpaceX přinesl potřebný čerstvý vítr. NASA mezitím pracuje na upravené „nové éře“, která počítá s kosmickou lodí, jednou raketou, ale nepředpokládá s přistáním na Měsíci.  USA se chystá na oblet Měsíce – nejdříve bez posádky, poté s astronauty a ještě později možná na průzkum dovlečeného asteroidu.

Vše je v plném proudu. Orion se už proletěl vesmírem na vrcholu rakety Delta IV Heavy. Na Zemi pokračují testy motorů – jednak těch upravených od raketoplánů ale také motorů SRB na tuhé pohonné hmoty, které mají pomoci nové super raketě pokořit gravitaci.

Nová éra americké pilotované kosmonautiky skutečně využívá poměrně hodně věcí z minulosti a má tři základní části. Kosmickou loď Orion, raketu SLS a GSDO.

O poslední zkratce jste možná neslyšeli. Je to takový ten třetí člen vzadu, který obvykle není opěvován médii a docení ho jen kosmonautičtí fajnšmekře. GSDO je Ground Systems Development and Operations. Neboli hezky česky a stručně infrastruktura. Tedy všechny systémy a technologie na Zemi.

1280px-Stsctmlp

Podle nové zprávy Úřadu generálního inspektora NASA právě zde leží kamen úrazu. Všechny tři složky vznikají jako samostatné projekty, takže je potřeba koordinace.

Od června 2012 určila NASA 462 vazeb mezi všemi třemi programy (SLS, Orion, GSDO). K dnešku bylo vyřešeno 295 z nich (63,8%) a 167 zůstává.

GSDO prý nemůže dokončit práce bez podkladů od SLS a Orionu a ty zatím tak nějak nebyly úplně dodány. Může se to zdát jako chaos na malém floridském pískovišti, ale podobně fungoval i program Apollo.

Jak vypadá aktuální situace?

  • Odpalovací rampa 39B je zatím hotová z 25%.
  • Mobilní odpalovací plošina z 43%.
  • Pásový dopravník, která přepravoval Saturn V, raketoplán a nyní bude dopravovat i SLS s Orionem je hotový z 36%.
  • Montážní hala VAB je na tom úplně nejhůře. Hotovo je jen 14%, ale vše má být do podzimu 2017 hotové.

NASA zatím plánuje první let SLS v listopadu 2018. Může se ale dostat do situace, kdy bude raketa hotová, ale nebude možné ji v hale VAB sestavit, odvést na rampu a vyslat do vesmíru.

Zdroj: planetary.org, foto: NASA

Reklama