Kosmická loď Orion už má premiérový let (bez posádky) úspěšně za sebou. Její nosič se ale zatím staví. Orion letěl do vesmíru poprvé a naposledy na vrcholu rakety Delta IV Heavy. Příště poletí na oblet kolem Měsíce už s novou raketou SLS. Stane se tak ale nejdříve na konci roku 2018.

SLS je taková kutilská raketa. Byla postavena z toho, co dům dal. Raketa bude mít několik konfigurací, ale některé části jsou společné. Hlavní stupeň je přebudovanou vnější palivovou nádrží amerického raketoplánu. K ní bude připojena dvojice motorů na tuhé pohonné hmoty, které taktéž využíval raketoplán. Přímo z kosmického korábu si pak SLS bere motor RS-25.

Raketoplán měl tři hlavní motory RS-25, které pracovaly pouze po dobu asi osmiminutového startu a využívaly pohonné hmoty z vnější palivové nádrže. SLS bude mít dokonce 4 motory RS-25. Ty samozřejmě projdou úpravou. Cílem je výkonnější ale také levnější motor. Velké změny nebudou, kosmonautika ráda využívá odzkoušené věci. Od konce 70. let, kdy tyto motory vznikly, se toho ale dost změnilo v oblasti výrobních postupů. Vyžít by se tak mohl například 3D tisk.

Motory RS-25 byly samozřejmě opakovatelně použitelné. NASA jich má v zásobě 18 (16 letělo, 2 pro testy), takže je odkud brát. V  Stennis Space Center v Mississippi zaburácel minulý týden RS-25 vůbec poprvé po 5 letech a poprvé od roku 2009 v tomto kosmickém středisku. Motor běžel po dobu 500 sekund, což by měla být doba, po kterou bude fungovat při vynášení nákladů do vesmíru. Technici sledovali tlak, teplotu a fungování nového řídicího systému.

Další test je v plánu v dubnu. Momentálně se testuje motor s označením 00525, který bude hořet celkem jednu hodinu.

Foto: NASA

Zdroj: planetary.org

Reklama