Na Mars jsme v posledních desetiletích poslali slušný počet nejrůznějších sond. Bohužel jsou všechny stejné – statické se stále stejným vybavením přistávající na stále nudných místech nebo rovery. Vybavení se zlepšuje, filozofie se ale nemění.

Kdysi se uvažovalo například o bezpilotních letadlech nebo vyslání desítek nanosond. Nyní přichází částečně nový návrh.

V JPL testují vrtulník pro Mars. Jeho úkol však nebude sběr dat o rudé planetě, ale výpomoc pojízdné laboratoři. Výzkum Marsu je poměrně komplikovaný. Na povrchu je hodně balvanů, umělá inteligence nikde, zpoždění signálu často i dvacet minut. Každý „krok“ roveru musí být pečlivě připraven. Průzkum terénu přitom není snadný, kamery roveru jsou poměrně nízko nad povrchem a průzkum z oběžné dráhy nepomůže. Sondy sice dosahují stále lepšího rozlišení, ale na balvany o velikosti pár desítek centimetrů nestačí.

Pomoci roveru by tak mohl malý vrtulník. Ten by jednou za čas odstartoval a zmapoval situaci z ptačí perspektivy. Samozřejmě je zde řada problémů. Musí být dostatečně vyřešen bezpečný start a přistání, a pak je zde marsovská atmosféra. Využít raketové motory není dobrý nápad. Zapomeňme ho. Vrtule jako u klasického vrtulníku sice možné jsou, ale atmosféra Marsu je velmi řídká. Potřebujete proto buď větší výkon nebo větší vrtule… nebo obojí.

V JPL testují vrtulník o hmotnosti 1 kg s rozpětím rotoru 1,1 m a počtem otáček 2400 za minutu. O energii by se postaraly solární panely. Ty by měla dodat dost energie na 2 až 3 minuty letu denně.

Uvidíme, zda bude vrtulník někdy použit. NASA chystá na rok 2020 další velký rover, tam ale asi ještě vrtulník nebude.

Zdroj: JPL

Reklama