Planetární systém 55 Cnc patří mezi ty vůbec nejslavnější. Poměrně dlouho byl  nejpočetnější známou planetární soustavou hned po té naší. Hvězda 55 Cnc je vidět i pouhým okem. Nachází se asi 40 světelných let od nás v souhvězdí Raka.

Kolem hvězdy obíhá pět planet. Všechny byly objeveny měřením radiálních rychlostí. V roce 2011 ale kosmické dalekohledy Spitzer a MOST zjistily, že jedna z planet před hvězdou tranzituje. Nestává se moc často, že bychom měli takové štěstí a exoplaneta, objevená měřením radiálních rychlostí, přecházela před svou hvězdou. Obvykle je postup opačný.

Tranzity vykonává nejvnitřnější z planet, které nese označení „e“. Připomeňme, že planety jsou označovány dle pořadí objevu a ne vzdálenosti od hvězdy.

Exoplaneta 55 Cnc e má podle odhadů hmotnost asi 8 Zemí a poloměr zhruba 2 Země. Kolem hvězdy oběhne jednou za 18 hodin, takže teplota na jejím povrchu je opravdu pekelná – asi 1700°C.

Tým astronomů pozoroval vůbec poprvé tranzit této planety ze Země. K pozorování byl použit 2,5 m dalekohled Nordic Optical Telescope na kanárské Observatorio del Roque de los Muchachos.

Nordic Optical Telescope
Nordic Optical Telescope

V rámci studie astronomové neuvádí přímo zjištěný poloměr planety, ale poměr mezi velikostmi planety a hvězdy. Ten byl dvěma pozorováními změřen na 0,0190 a 0,020. Kombinací obou pozorování tranzitu se nakonec došlo k hodnotě 0,0198. Pro srovnání: Spitzer v roce 2011 změřil tento poměr na 0,0202.

Foto: York University, Christoffer H. Støle, Wikipedia

Zdroj: GROUND-BASED TRANSIT OBSERVATIONS OF THE SUPER-EARTH 55 CNC E

Reklama