SONG (Stellar Observations Network Group) je společným projektem několika organizací. V Dánsku se jedná o Univerzitu Aarhus a Institut Nielse Bohra při Kodaňské univerzitě.

SONG je celosvětovým projektem. Ve finále se optimisticky počítá s 8 dalekohledy, které budou rozmístěny po celém světe. Nejdále je zatím dalekohled na Kanárských ostrovech (Teide), který byl včera spuštěn. Když říkáme spuštěn, myslíme tím skutečně ostrý provoz. Dalekohled byl totiž instalován v roce 2011, v létě 2012 pak spatřil první světlo. Velmi daleko jsou také v Číně, kde dalekohled vyrůstá na observatoři v provincii Čching-chaj. Spuštění se tam očekává v příštím roce.

K základnímu fungování projektu SONG by se hodil ještě nejméně jeden dalekohled. V jednání je jeho umístění v Novém Mexiku. Výhledově se pak počítá také s jižní polokoulí – Jižní Amerika, Afrika, Austrálie.

Hertzsprung SONG telescope  na Kanárských ostrovech
Hertzsprung SONG telescope na Kanárských ostrovech

Představení projektu

Na začátku všeho je kopule o průměru 4,5 m, u které je asi šest metrů velký domeček s vybavením. Dalekohled je robotický, takže elektroniky je uvnitř více než dost. Samotný dalekohled má průměr 1 metr. Náklady na celou stavbu se pohybují kolem 40 milionů euro.

Projekt SONG má dva základní cíle. Tím prvním je studium hvězd pomoci astroseismologie a to prostřednictvím spektrálních pozorování jasných hvězd (jasnějších než 6 mag neboli hvězd, které jsou vidět pouhým okem).

Budova dalekohledu
Budova dalekohledu

Druhým úkolem je hledání exoplanet prostřednictvím gravitačních mikročoček. O metodě jsme už mnohokrát psali. Blízká hvězda svou gravitací ohne a zesílí světlo vzdálené hvězdy. Totéž udělá také případná exoplaneta (u bližší čočkující hvězdy).

SONG je unikátní právě v tom, že počítá se sítí několika dalekohledů. Podobně sítě existují zatím jen u tranzitní metody. Gravitační mikročočky zatím loví především polský OGLE (Chile) a MOA (Nový Zéland).

Dalekohled na Kanárských ostrovech nese jméno Hertzsprung SONG telescope a je tak pojmenován po dánském astronomovi Einaru Hertzsprungovi (1873-1967). Tohoto pána určitě znáte, jeho jméno nese slavný Hertzsprungův-Russellův (HR) diagram, který se používá pro klasifikaci hvězd – viz Wikipedia.Zdroje:

Reklama