Lidský mozek je velmi zajímavá věc. Na jedné straně dokonalá, tak dokonalá, že jeho kopii možná nebudeme nikdy schopni postavit, ale na straně druhé nás dokáže velmi často zradit.
Jedním z příkladů je pareidolie (z řečtiny falešná podoba). Určitě to znáte. Podíváte se na mrak a ten vám něco připomíná, nebo totéž u kusu skály, stromu apod. Pareidolie není nová, ale s nástupem kosmonautiky a zejména dokonalejších snímků byla povýšena na záležitost vskutku mimozemskou. Jejím zřejmě prvním velkým a dosud snad i nepřekonaným příkladem je legendární tvář na Marsu.
Pokud si projdete snímky z Marsu nebo třeba z Měsíce, najdete tam spoustu útvarů, které vypadají jako pes, člověk, vaše tchyně nebo třeba Andrej Babiš. Konec konců, řadu zajímavých útvarů nám nedávno odhalila na povrchu komety i sonda Rosetta. Ona celá kometa Churyumov-Gerasimenko svým tvarem fantazii meze rozhodně neklade.
Před pár dny se objevilo v médiích video, které má zachycovat mimozemšťana stojícího na Měsíci a vrhajícího stín. Některé méně seriózní weby šly dokonce tak daleko, že z Měsíce udělaly Mars (asi je to více cool).
Když odmyslíme, že by emzák musel být velký přinejmenším jako Kristus v Riu (prakticky ale ještě více), tak se jedná jen o další příklad pareidolie.
Ačkoliv ne tak docela. Pareidolii v kosmonautickém pojetí chápu spíše jako hledání známých objektů ve zcela běžných povrchových útvarech. Tenhle emzák na Měsíci je ale něco trochu jiného. Rozhodně nejde o běžný povrchový útvar. Ono vlastně vůbec nejde o záležitost na povrchu.
Emzáka na Měsíci odhalili lidé v aplikace Google Moon (součást Google Earth) na souřadnicích 27°34’26.35″, -19°36’4.75″. Google Moon používá jako podklad snímky z řady zdrojů (sond). Některé z nich jsou docela dost staré. Emzáka na Měsíci zachytily kamery na palubě Apolla 15. A právě zde je vysvětlení celého problému. Onen emzák na Měsíci totiž není nic jiného než smetí v optice kamery.
Snímky z Apolla a vůbec z kosmonautického středověku se postupně skenují. NASA často upozorňuje na vady, které se z v nich objevují. Tohle je jedna z nich, která se u snímků z Apolla 15 vyskytuje běžně – viz obrázek níže.