Určitě jste už slyšeli o projektu Mars One, který chce postupně posílat lidské posádky na jednosměrnou cestu na Mars. Jedná se o soukromý projekt, který nemá dostupné technologie (může si je ale teoreticky koupit), ale hlavně nemá peníze. Díky připravované reality show si je určitě nevydělá. Na druhou stranu plány jsou smělé: V roce 2015 bychom mohli znát šest čtveřic prvních osadníků, o rok později má odletět k Marsu první předsunutá jednotka. Zatím nikoliv lidská ale pouze automatická. Bude se jednat o bezpilotní kosmickou loď se zásobami. Rok 2018 využije Mars One k vyslání roveru pro výběr kolonie, v roce 2021 pak vyrazí další zásoby a moduly pro ubytování budoucích prvních obyvatel Marsu. Kolem roku 2023 začnou pravidelné lety k Marsu. Každé dva roky poletí čtyři astronauti.

To je samozřejmě Mars, který je pro nás sice nepředstavitelně daleko, ale z astronomického hlediska je to asi jako kdyby byl Měsíc vaším balkonem a Mars soused za plotem. Výlet do zahraničí je úplně jiná úroveň.

Země má datum spotřeby. Jednoho dne nás sežehne Slunce. Do té doby musíme vymyslet co s tím (nebo se pozabíjet, což je také cesta). Pokud ale budeme chtít hledat nový domov, pak jsou exoplanety vlastně jedním z nejdůležitějších oborů lidské činnosti. Co ale pak? Cestovat napříč vesmírem se současnými technologiemi možné není, pokud to ale jednou nějak půjde, kolik lidí by mělo být v našem kolonizačním hvězdoletu?

Podle antropologa Camerona Smithe z Portland State University zhruba 40 tisíc, z toho 23 tisíc mužů a žen by mělo být v reproduktivním věku.

Vědec bral v úvahu zejména genetické předpoklady a modely. Křížit se po několik generací v malé skupince osob není samozřejmě úplně dobrý nápad. V potaz musíme také brát demografický vývoj a změny.

Smith dodává, že možností je také poslat na cestu zmrazená vajíčka a spermie s malým množstvím pečovatelů. Podle něj se to ale liší dost výrazně od toho, na co jsou lidé ve společenství zvyklí, že by touto cestou nešel. Klíčová totiž bude i délka letu. Představa, že několik generací prožije svůj život pouze v rámci kosmické lodě, příliš lákavá není.

Přestože se zde bavíme o mezihvězdných letech, Smith je za rozmanitost i co se případné kolonizace Marsu týče. Pokud by měla být tamní kolonie soběstačná, měla by být velmi pestrá, nejen co se dovedností týče. Snaha posílat lidi na Mars postupně, kvůli úspoře nákladů, není dobrým nápadem.

 

Reklama