Objev vody kdekoliv ve vesmíru je vždy svátkem zejména pro novináře. V případě nového objevu ale pozornost nevzbudil objev vody nebo objev velkého množství vody ale naopak objev malého množství vody.

Snad se v tom neztrácíte. Takže od začátku: Hubble zkoumal atmosféru tří velmi ale opravdu velmi slavných exoplanet. HD 209458 b je vůbec první známou tranzitující exoplanetou a dnes rozhodně tou nejprozkoumanější. HD 189733 b se zase proslavila tím, že se vědcům podařilo zjistit její pravděpodobnou barvu (modrá) a WASP-12 b nás zaujala svým deformovaným tvarem (připomíná ragbyový míč) a tím, že se doslova odpařuje před očima. Každou sekundu ztrácí miliardy tun materiálu.

Přestože jde o horké jupitery s krátkou oběžnou dobou, vznikly tyto planety mnohem dál od svých sluncí, v regionech bohatých na vodu. Proto bychom očekávali, že v jejich atmosférách nalezneme vodní páru. To se sice povedlo, ale je ji tam velmi málo. V případě WASP-12 b nejsou výsledky zcela průkazné, nejlepší hodnoty jsou pro HD 209458 b, která je až 1000x „sušší“ než Jupiter.

Je teď otázkou, kde je problém. Jsou špatně teorie o vzniku horkých jupiterů a jejich migraci? Nebo jsou špatná samotná měření? Ne že by udělali vědci chybu, ale za vším může být hra na schovávanou. Mraky „nacucané“ vodní párou mohou být hlouběji v atmosféře planety a jsou překryté mraky z něčeho jiného. Otázkou by pak ale bylo z čeho…

Zdroj: H2O abundances in the atmospheres of three hot Jupiters

Reklama